28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Codziennik kulturalny -czwartek, 27 listopada 2008 r.

  Codziennik kulturalny -czwartek, 27 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Ondrej Smeykal i didgeridoo


  20.00
  Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
  Bilety: 15 zł


  W ramach cyklu "Supersam" wystąpi Ondrej Smeykal. Czeski artysta jest wirtuozem gry na didgeridoo - unikatowym instrumencie muzycznym australijskich aborygenów, uważanym za najstarszy instrument dęty na świecie. Ondrej mieszka w Pradze, a na scenie muzycznej działa od 10 lat. Gra nie tylko solowe koncerty, ale też udziela się w różnych projektach muzycznych, które prezentuje w całej Europie. Występował w zespołach Wooden Toys i Monika Nacev. Często też współpracuje z alternatywnym perkusistą Pavlem Fajtem. Obecnie koncentruje się na solowej pracy, wznosząc na wyżyny technikę gry.
  Uznawany jest za twórcę nowego stylu w dziedzinie didgeridoo. Jego gra odbiega nieco od tradycyjnej gry aborygenów, jest zdecydowanie bardziej perkusyjna i klarowna. Wykonywane przez niego utwory posiadają wyraźne i pełne dynamiki aranżacje. Ostatnio do instrumentarium artysty dołączyła fujara pasterska i suzafon, na których gra on również techniką didgeridoo.

  Pinokio


  10.00
  Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
  Bilety: 12 zł


  Bajkę o drewnianym pajacyku, który pragnie zostać chłopcem, zna chyba każde dziecko. W teatrze Miniatura widzowie mogą obejrzeć spektakl na podstawie dzieła Carlo Collodiego. To przepiękna metafora, mówiącą o trudzie wychowania i dorastania, przemianie dziecka w dorosłego człowieka oraz specyficznej relacji ojciec - syn. Tekst zaadaptował na potrzeby sceny Konrad Dworakowski, teksty piosenek napisał Marcin Ehrlich, muzykę - Gabriel Menet. Reżyseruje Jacek Malinowski.

  Zagra Baltic Trio


  18.00
  Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  Koncerty muzyki kameralnej, "Czwartkowe Wieczory Muzyczne", odbywają się od przeszło trzydziestu lat. Nad przedsięwzięciem czuwa profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Krzysztof Sperski, który zaprasza profesorów, absolwentów lub studentów uczelni muzycznych z Polski i zagranicy. Dziś usłyszymy Baltic Trio w składzie: Bogumiła Weretka-Bajdor (fortepian), Maciej Sobczak (skrzypce) i Jerzy Wujtewicz (wiolonczela).

  Watch Docs


  16.00
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Wstęp wolny


  Drugi dzień festiwalu Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie rozpocznie film "Mój mąż Andriej Sacharow" - dokument o najsłynniejszym dysydencie ZSRR. Będzie można też zobaczyć "Niezależnych" (film opowiadający historię Niezależnego Zrzeszenia Studentów) oraz "Gadzia" (o przyjaźni romskiego chłopca i starszego pana). Na koniec zostanie wyświetlone "Miasto fotografów" (przedstawiające grupę fotoreporterów, którzy dokumentowali opozycyjne protesty u schyłku epoki Pinocheta) oraz "Nie można zawinąć żaru w papier", w którym poznamy historię dziewczyn z domu publicznego w Phnom Penh.

  Słowo w Uchu


  19.00
  Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
  Wstęp wolny


  Gościem kolejnej odsłony literackiego cyklu "Słowo w Uchu" będzie poeta Bartosz Muszyński. Jego twórczość najlepiej charakteryzuje opinia Piotra Kępińskiego: "Wszystko do bólu logiczne, poukładane, wymierzone, żadnego pustosłowia. Z jednej strony wiedza, z drugiej czułość" . Po spotkaniu z Bartoszem Muszyńskim odbędzie się turniej scrabble z jego udziałem.

  Bluesowa Wanda


  19.30
  Gdynia, Blues Club, Portowa 9
  Bilety: 25 i 30 zł


  Blues przeżywa kolejną już, w swoich trwających od przeszło stulecia dziejach, nową falę
  popularności i rozwoju. Do grupy młodych wykonawców, którzy w ostatnich kilku latach zaznaczyli swoją obecność na klubowych i festiwalowych estradach, należy Amerykanka Wanda Johnson i towarzyszący jej zespół Shrimp City Slim Band, bohaterowie dzisiejszego koncertu w gdyńskim Blues Clubie. Wanda nosi nazwisko, które w bluesie zobowiązuje, nosił je przecież legendarny Robert, jeden z ojców tradycyjnego nurtu tej muzyki. Młoda blueswoman robi furorę, grając nowocześnie i z wielkim wdziękiem własny repertuar.

  Shakira w kinie


  20.00
  Gdańsk, Multikino, al. Zwycięstwa 14
  Bilety: 10 i 15 zł


  Multikino od lat z dużą skutecznością udowadnia, że w kinie można oglądać nie tylko filmy fabularne. Regularnie pokazuje filmy reklamowe, a także projekcje koncertów i teledysków. Dzisiaj będzie można zobaczyć koncertowy film muzyczny, DVD Shakiry z repertuarem pochodzącym głównie z dwóch najnowszych płyt artystki. Pochodzącą z Kolumbii charyzmatyczną wokalistkę będzie można zobaczyć i usłyszeć w brawurowych interpretacjach najnowszych piosenek - "Don't Bother", "Hips Don't Lie", "La Tortura" - oraz starsze przeboje.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo