Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubi chcą święta swojej flagi. Czy 18 sierpnia będziemy obchodzić Święto Flagi Kaszubskiej?

Marek Adamkowicz
K.Misztal
Środowiska skupione wokół stowarzyszenia osób narodowości kaszubskiej Kaszëbskô Jednota i Kaszubskiego Instytutu Rozwoju zaproponowały, aby od tego roku obchodzić w dniu 18 sierpnia Święto Flagi Kaszubskiej. Przypominają one, że były czasy, gdy flagę kaszubską ściągano z masztów - w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i w PRL-u. Obecnie czarno-złote (w zasadzie czarno-żółte) flagi zdobią urzędy miast i gmin, widać je na różnego rodzaju uroczystościach czy na zawodach sportowych. Warto jednak, zdaniem pomysłodawców akcji, propagować kaszubskie symbole.

- Po raz pierwszy publicznie i oficjalnie flaga kaszubska została wywieszona podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów 18 sierpnia 1929 roku w Kartuzach - mówi Karol Rhode, sekretarz stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. - Władza w osobie wicestarosty kartuskiego przysłała wówczas żandarmów, by ją zdjęli.

Według Karola Rhode, wprowadzenie nowego święta ma podwójne znaczenie: pozwala uczcić pojawienie się w nowożytnej historii czarno-złotych barw kaszubskich, jest też przypomnieniem działalności Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które dla osób o poglądach kaszubskonaro-dowych jest ważnym punktem odniesienia.

Teresa Hoppe, działaczka kaszubska, która podczas ostatnich wyborów prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ubiegała się o to stanowisko, zauważa, że mówiąc o Święcie Flagi Kaszubskiej trzeba mieć na uwadze, że do tej pory flaga kaszubska nie została oficjalnie zatwierdzona.

- Uważam, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść na Kongresie Kaszubskim - mówi Teresa Hoppe. - Poza tym, jeśli już mamy pokazywać nasze barwy czy sztandary, możemy to robić podczas Dnia Jedności Kaszubów czy na Zjazdach Kaszubów.
Zdaniem Karola Rhode nie ma powodu, aby czekać na oficjalne uznanie flagi kaszubskiej.

- Kongresy kaszubskie odbywają się raz na kilkadziesiąt lat - zauważa sekretarz Jednoty. - Pierwszy był w Wejherowie w 1946 roku, drugi w Gdańsku dwadzieścia lat temu. Tymczasem flaga kaszubska funkcjonuje niezależnie od uchwał kongresowych. Jest określona tradycją, której wystarczy się trzymać.

Dodatkowym argumentem za wprowadzeniem nowego święta jest to, że Kaszubi nie mają ich zbyt wiele. Chodzi tu o święta własne, osobne od polskich.

- Inicjatywę ustanowienia Dnia Flagi Kaszubskiej uważam za bardzo cenną - mówi publicysta Tomasz Żuroch-Piechowski, pomysłodawca Dnia Jedności Kaszubów, upamiętniającego pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach z 19 marca 1238 r. - Jako Kaszuba czuję się związany nie tylko z państwem polskim i jego symbolami, ale i z narodem kaszubskim, który ma własną bogatą historię i własne symbole przynależności grupowej. Flaga jest jednym z nich. Jeżeli chcemy naszą tożsamość ocalić i rozwijać, musimy podkreślać to, co nas różni od pozostałych mieszkańców Polski.

- Ta akcja nie jest skierowana do Kaszubów o identyfikacji narodowej, lecz do wszystkich z 229 tysięcy poczuwających się do wspólnoty kaszubskiej - dodaje Artur Jabłoński, działacz Jednoty. - Barwy narodowe są jedne, bez względu na stopień świadomości poszczególnych członków kaszubskiej wspólnoty.

Idea Święta Flagi Kaszubskiej spotka się z poparciem?

Idea Święta Flagi Kaszubskiej przypomina obchodzone od 2004 r. Święto Flagi RP.
Działacze stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota przyznają, że taka myśl rzeczywiście może się nasunąć, ale jednocześnie mówią, że dobre wzorce warte są naśladowania.

Za pośrednictwem Radia Kaszëbë, które patronuje obchodom święta, w dniach 8-17 sierpnia (lub do wyczerpania zapasów) będzie można zaopatrzyć się w samochodowe flagi z mocowaniem na szyby samochodów.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki