Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Urodziny Teatru Snów

  Urodziny Teatru Snów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Ze Zdzisławem Górskim - kierownikiem artystycznym obchodzącego jubileusz 25-lecia Teatru Snów, rozmawia Grażyna Antoniewicz
  Najdziwniejsze przestrzenie w jakich grał teatr.
  Kiedyś w Landau w Niemczech organizatorzy poprosili, żebyśmy pokazali nasz najbardziej znany spektakl "Republika marzeń" na skrzyżowaniu małych uliczek na Starym Mieście.
  Egzotyczny był Siewierodwińsk, gdzie budowano łodzie podwodne. Byliśmy wtedy w Rosji na festiwalu i jako miejsce do prezentacji zaproponowano nam to jeszcze do niedawna zamknięte miasto. Graliśmy tam na bulwarze nad Morzem Białym, ale najdziwniejsze było to, że pani, która towarzyszyła naszemu teatrowi, komentowała to, co robimy, a my przecież graliśmy bez słów. Mówiła "Biełyje pticy nadchodiat" (śmiech). Na szczęście wkrótce się wyłączyła. Dziwne to było, bo "Republika marzeń" to jeden z naszych najbardziej przejrzystych przedstawień.

  Jak się gra pod gołym niebem?
  Jest tyle sytuacji, których nie sposób przewidzieć. Trudność polega na tym, że spektakl na ulicy jest zawsze żywy, widownia zaskakująco reaguje, nigdy nie wiadomo jak, czy włączy się do akcji, czy nie. Poza tym architektura, pogoda może bardzo pomóc. Poprzez zachodzące słońce, niezwykłe chmury na niebie. Ale może też przeszkodzić, gdy zerwie się wichura lub ulewa. Ulica jest bardzo trudną sceną.

  Podobno zaklina Pan deszcz!
  Nieprawda, choć rzeczywiście w zeszłym roku w Krynicy Morskiej był taki moment, że padało i padało. Chroniliśmy dekoracje, a ja obiecywałem: zagramy, wierzę, że będzie dobrze, i rzeczywiście rozjaśniło się niebo.

  Jaką rolę w waszych spektaklach pełni muzyka?
  Przede wszystkim utrzymuje dyscyplinę czasową, przestrzenną. Moim marzeniem jest, żeby kiedyś w naszym teatrze powstawała muzyka na żywo. Dziś najczęściej jest to muzyka mechaniczna, która prowadzi nas na dobre i na złe.

  Gdzie próbujecie?
  W Sominach na Kaszubach - od wiosny do wczesnej jesieni. To nasze przytulisko - dopóki nie pojawią się zimowo-szarugowe dni. Wtedy przenosimy się do Żaka.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo