Atak na gdański Lotos

  Atak na gdański Lotos

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Grupa Lotos wystąpi przeciwko UniCredit na drogę sądową, a Komisja Nadzoru Finansowego zbada, czy nie doszło w poniedziałek do manipulacji kursem akcji. Analitycy UniCredit uznali, że akcje gdańskiej firmy są bezwartościowe, ponieważ chyli się ona ku upadkowi.
  - Widzimy ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że Lotos może nie przetrwać w obecnej strukturze, a w takiej sytuacji posiadacze akcji mogą stracić większość lub całość swoich pieniędzy - głosi raport.

  Robert Rethy z UniCredit w rekomendacji wysłanej rynkowi obniżył docelową wycenę akcji Lotosu do 0 zł. Po tej analizie akcje Lotosu na wczorajszej sesji straciły prawie 17 proc. i na krótko zostały zawieszone.
  - Jest to pierwsza tak skrajna rekomendacja ze strony zachodniego biura dotycząca polskiej spółki wchodzącej w skład grupy 20 najważniejszych polskich spółek - twierdzi Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse.

  Skąd taka ocena?
  Jeszcze miesiąc temu ci sami analitycy wyceniali akcje Lotosu na 25 zł. W międzyczasie spółka podała, że w trzecim kwartale straciła 238 mln zł. Zdaniem Roberta Rethy'ego, problemem Lotosu jest jego ogromne zadłużenie, związane m.in. z realizacją programu modernizacji rafinerii 10+. Według analityków UniCredit, strata w ostatnich trzech miesiącach tego roku będzie jeszcze większa, a zadłużenie Lotosu wzrośnie za trzy lata z 2,2 do ponad 5 mld zł.

  - Nieznany jest jeszcze sposób wyceny i założenia, jakimi kierowali się analitycy UniCredit, ale na obecną chwilę trudno postawić wiarygodne prognozy o bankructwie - dodał Cymcyk.
  Jak i na ile wycenić wartość akcji i spółki, nie wiedzą analitycy UniCredit, co sami przyznali w raporcie.

  Na reakcję Lotosu nie trzeba było długo czekać. Za "bezprecedensową próbę zdyskredytowania spółki" uznał raport UniCredit zarząd Lotosu. Spółka chce wystąpić przeciwko włoskiej grupie na drogę prawną.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo