Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Poseł PiS chce komisji śledczej w sprawie stoczni

  Poseł PiS chce komisji śledczej w sprawie stoczni

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Komisja śledcza do spraw stoczni to najnowszy pomysł posła Prawa i Sprawiedliwości z Gdyni Zbigniewa Kozaka. Poseł złożył już, wraz z partyjną koleżanką Mirosławą Masłowską, interpelację u premiera Donalda Tuska w Sprawie Stoczni Szczecińskiej.
  Teraz poseł Kozak zastanawia się nad komisją śledczą mającą wyjaśnić także tragiczny stan Stoczni Gdynia i problemy Stoczni Gdańsk.

  Pomóc ma mu w tym sama Nelly Rokita, która już w środę będzie gościem gdyńskiego PiS. - Jestem pełen obaw co do przyszłości tych zakładów - mówi Zbigniew Kozak. Tym bardziej że w radzie nadzorczej Stoczni Gdynia pojawiają się jakieś dziwne nazwiska. Być może ci ludzie są przygotowywani, aby przejąć zakład.

  Kilka miesięcy temu powołanie komisji śledczej zapowiadał Tadeusz Aziewicz z PO. Zdaniem szefa sejmowej komisji skarbu miałaby ona wyjaśnić, kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację polskich zakładów. Tadeusz Aziewicz zaznaczył, że decyzję o ewentualnym powołaniu komisji śledczej podejmie Sejm. Władze klubu PO miały rozważyć, czy wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.

  Poseł Kozak nie obawia się konkurencyjnej komisji. Twierdzi, że gdyby potwierdziły się jakiekolwiek zarzuty wobec działań rządu PiS w sprawie stoczni, to powinien on za to zapłacić.
  Tymczasem w cieniu politycznych przepychanek trwają rozmowy stoczniowców z Gdyni i Szczecina z rządem. Ich tematem jest specustawa, która zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada ma uratować polskie zakłady.
  Bardzo boję się o przyszłość naszych stoczni - twierdzi poseł Zbigniew Kozak
  Rząd chce jak najszybciej zakończyć rozmowy ze stoczniowcami i uchwalić ustawę jeszcze przed świętami, aby mogła ona trafić do Sejmu jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że ustawa stoczniowa ma pozwolić na podzielenie majątku stoczni i sprzedanie go inwestorom. Pieniądze pozyskane w przetargach mają być przeznaczone na zaspokojenie roszczeń wierzycieli obu stoczni. Po sprzedaży stocznie, już bez majątku, zostaną zlikwidowane.

  Związkowcy chcą gwarancji, że nie będzie to oznaczać końca przemysłu stoczniowego w Polsce. Komisja Europejska żąda jednak, aby przetargi były nieograniczone. Nie może być w nich jednoznacznych zapisów zobowiązujących inwestorów do kontynuowania produkcji statków. Jeśli zapisy o produkcji stoczniowej znajdą się w ustawie, KE może zakwestionować procedury przetargowe i zdecydować o zwrocie przez stocznie miliardów pomocy publicznej, co w konsekwencji spowodowałoby bankructwo zakładów i zajęcie majątku przez syndyka.

  Polski rząd ma czas do czerwca na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie i realizację tak zwanego planu awaryjnego. Ma to pozwolić na uchronienie zakładów od bankructwa, a tysiące ich pracowników od utraty miejsc pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo