Darłowo: Ponad 90 mln złotych na ochronę brzegu morskiego

Darłowo: Ponad 90 mln złotych na ochronę brzegu morskiego

Tomasz Turczyn

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Projekt "Ochrona brzegów morskich na wschód od portu Darłowo", na który umowę podpisana w poniedziałek, to największa inwestycja w historii powojennej Polski, jeżeli chodzi o ochronę brzegów morskich - ocenia Anna Wypych-Namiotko, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Inwestycja jest warta aż 93,2 mln złotych.
Przedsięwzięcie pilotuje Urząd Morski w Słupsku.
- Aż 85 procent środków na inwestycję pochodzi z Unii Europejskiej, a 15 procent wykłada Skarb Państwa - wylicza Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Przetarg na wykonawstwo [po 9-miesięcznej batalii związanej z wnoszeniem odwołań - red.] wygrało konsorcjum Budimexu (lider) i hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman SA (partner).

Ma ono przed sobą trzy zadania: budowę wału przeciwsztormowego o długości 830 metrów, rozbiórkę istniejących falochronów i budowę nowych na odcinku 1,3 km oraz wybudowanie ostróg brzegowych z pali drewnianych. Wszystko łącznie na odcinku brzegu morskiego - 8,1 km - od wejścia do portu w Darłowie patrząc na wschód, po mierzeję Kopań i miejscowość Wicie. W ramach projektu - przed przystąpieniem do prac - zostanie wykonane rozminowanie. Czyli teren będzie sprawdzony pod kątem oczyszczenia go z niewybuchów z II wojny światowej.

- Celem inwestycji jest odbudowa brzegu morskiego oraz jego ochrona przed dalszym zniszczeniem - dodaje Bobin.
Dzięki inwestycji powstaną plaże o szerokości minimum 15 metrów.

Podpisanie umowy z konsorcjum firm miało miejsce w darłowskim hotelu Apollo. Przybyły tam prezes Budimexu Dariusz Blocher podkreślał, że z pozoru zadanie nie jest skomplikowane.

- Mamy jednak świadomość, że inwestycja jest wielkiego kalibru i też dużą rolę odgrywa w niej czynnik pogodowy - mówił Blocher.

Zakończenie prac jest przewidziane do 30 stycznia 2014 roku. Inwestycja rozpoczęła się z chwilą podpisania umowy z wykonawcami.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo