Będzie ścieżka rowerowa z Elbląga do Gdańska

  Będzie ścieżka rowerowa z Elbląga do Gdańska

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Żuławy, mimo podejmowania rozmaitych działań, nadal stanowią białą plamę na turystycznej mapie województwa pomorskiego. Sytuacja ma się zmienić po wybudowaniu ścieżki pieszo-rowerowej, zwanej Szlakiem Menonickim. Ma on prowadzić z Elbląga przez Stare Pole, Malbork, Nowy Staw, Lichnowy, Nowy Dwór Gdański, Rybinę, Mikoszewo, Kiezmark, Cedry Wielkie, Wróblewo, Wiślinę, aż do Gdańska.
  Trasa posiadać będzie liczne odgałęzienia. Przykładowo, na terenie powiatu gdańskiego będą to drogi z Wróblewa do Grabin-Zameczku oraz z Wiśliny do Pruszcza Gdańskiego. Aby na realizację projektu pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej, gminy z lewobrzeżnej części Żuław - Cedry Wielkie, Suchy Dąb i Pruszcz Gdański, zdecydowały się połączyć swe siły. Przy okazji otrzymały też wsparcie samorządu powiatowego.

  - Jestem zwolennikiem budowy Szlaku Menonickiego z kilku powodów - mówi Cezary Bieniasz-Krzywiec, starosta gdański. - Po pierwsze, w siedemdziesięciu procentach biegnie przy drogach powiatowych, więc łatwiej będzie zdobyć pieniądze, gdy w przedsięwzięcie zaangażuje się starostwo.

  Po drugie, trasa przecina piękne i mało znane tereny. Nie bez znaczenia jest również poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy obecnie muszą korzystać z poboczy wąskich dróg.
  Inwestycja w powiecie gdańskim ma kosztować około 12 milionów złotych, za które wybudowane zostanie 20 km trasy. Samorządowcy liczą, że 75 proc. kosztów pokryte zostanie z pieniędzy europejskich, zaś 25 proc. wyłożą władze lokalne, z czego 5 proc. powiat gdański.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ściezka

  artmun (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Przebieg trasy genialny, ale co z innymi samorządami. Trzeba zrobić to jak najszybciej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo