Prezes spółki PGE EJ1: Powinniśmy postawić na atom [ROZMOWA]...

Prezes spółki PGE EJ1: Powinniśmy postawić na atom [ROZMOWA]

rozm. Łukasz Kłos

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jacek Cichosz, prezes zarządu spółki PGE EJ1: - Wykonujemy sporo pracy w tle, która dla opinii publicznej nie jest widoczna.
Prezes spółki PGE EJ1: Powinniśmy postawić na atom [ROZMOWA]

©mat. prasowe

Nie o to chodzi, by złowić króliczka, lecz by gonić go - taka ocena zdaje się przebijać z komentarzy do ostatnich wydarzeń. To jak to jest z projektem budowy pierwszej elektrowni jądrowej?
Serdecznie zapraszam pana na moje miejsce. Po pierwszym tygodniu pracy pan sam by się przekonał, jak wygląda nasza praca. Otrzymaliśmy zadanie zrealizowania projektu i je wykonujemy z pełnym zaangażowaniem. Niech dowodem będzie choćby to, że po zerwaniu w grudniu 2014 umowy z WorleyParsons na wykonanie dokumentacji środowiskowej i lokalizacyjnej - w zaledwie pół roku przygotowaliśmy i złożyliśmy w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska tak zwaną Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, wraz z wnioskiem inicjującym procedurę wydania decyzji środowiskowej.

Pół roku, jak na podsumowanie dokumentacji zebranej dotąd przez podwykonawcę, to może wydawać się długo.
Nie mówimy o przeanalizowaniu dokumentacji, ale o przygotowaniu całkowicie nowego wniosku, który jest kluczowy dla rozpoczęcia procesu uzgodnień środowiskowych. Mówiąc - wniosek, mam na myśli specjalistyczną dokumentację, liczącą ponad 200 stron. Proszę mi wierzyć, takie dokumenty nie powstają w jeden, dwa dni. W pół roku zrobiliśmy to, czego nasz podwykonawca nie był w stanie dokończyć w dwa lata. A to nie wszystko, na czym obecnie koncentrujemy wysiłki. Przygotowujemy się między innymi do wielu postępowań przetargowych w celu wyłonienia poszczególnych podwykonawców prac badawczych w przyjętych lokalizacjach. Chcemy, by badania zaczęły się z początkiem przyszłego roku.

Trudno jednak nie rozumieć zniecierpliwienia opinii publicznej, gdy od kilku lat regularnie oddalany jest termin uruchomienia reaktorów.

Żeby zrealizować główne zadanie - budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - należy wykonać wiele prac. Nad częścią mamy pełną kontrolę, na inne nie mamy żadnego wpływu, na przykład na regulacje. Dotąd właśnie te drugie determinowały przesunięcia w harmonogramach.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 82% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Uzyskaj dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się do Piano

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zdecydowanie powinniśmy postawić

Polihistor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

na ZUPEŁNIE INNEGO PREZESA.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo