25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Oprotestowali wiatraki

  Oprotestowali wiatraki

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przynajmniej 500 opinii w sprawie budowy farmy wiatraków, która ma powstać w morzu ok. 5 km od bałtyckiej plaży, będą musieli przestudiować urzędnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. RDOŚ po ich analizie ma wydać decyzję środowiskową, od której będzie zależało, czy ta przełomowa inwestycja w ogóle dojdzie do skutku.
  Dokładna liczba głosów miała być znana wczoraj, ale liczba korespondencji przerosła oczekiwania wszystkich. - W piątek zakończymy odbieranie listów z opiniami - zapowiedziała wcześniej Joanna Jarosik, kierująca RDOŚ. - Decydować będzie data stempla.

  Termin nadsyłania pism minął 7 listopada, ale urzędnicy poszli petentom na rękę i wydłużyli go dwukrotnie. Raz, gdy tuż po długim weekendzie z godziny na godzinę puchły segregatory z korespondencją.
  I drugi, ze względu na opieszałość poczty. Tylko z samych Dębek nadesłano ok. 300 listów, gdzie już w czasie wakacji oprotestowano lokalizację inwestycji firmy Wiatropol International. Kolejnych 200 dotarło ze Śląska, od wczasowiczów.

  Wszyscy chcą, by wiatraki stanęły 20 km od brzegu, bo wówczas byłyby słabo widoczne z plaży i nie szpeciłyby krajobrazu. - Cieszę się, że udało się nam zainteresować tak wielu ludzi naszą wspólną sprawą - przyznaje Lilianna Szymoniak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dębek.

  - To pokazuje, że wiatraki stojące tak blisko brzegu to nie jest "lokalny problem". Jarosław Białk, wicewójt gminy Krokowa, sam dębczanin, na bieżąco śledzi to, co dzieje się wokół wiatraków.- Ważny jest głos turystów, którzy latem podpisali się pod protestem - zauważa włodarz. - Z trzema tysiącami podpisów trzeba się liczyć.

  Artur Szulc, dyrektor zarządzający Wiatropolu, niespokojnie przygląda się temu, co dzieje się wokół administracyjnej procedury. I nie kryje obaw o los decyzji. - Boję się, że ten zmasowany "atak" nie pozostanie bez wpływu na urzędników - przyznaje dyrektor Szulc. - O dokumentację jestem spokojny, bo spełniliśmy wszystkie wymagane warunki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo