Będzie osłona przed sztormem

  Będzie osłona przed sztormem

  Paulina Strzałkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Trwają ostatnie przygotowania do modernizacji wału przeciwsztormowego w Kątach Rybackich. Inwestycja Urzędu Morskiego ma przede wszystkim zabezpieczyć budynki mieszkalne, położone wzdłuż linii brzegowej Zalewu Wiślanego.
  - Inwestycja ma zakończyć się w styczniu 2010 - mówi Roman Kołodziejski, główny inspektor ochrony wybrzeża morskiego z Urzędu Morskiego w Gdyni. - Termin jest dość odległy, ma to jednak związek z warunkami środowiskowymi. Ten obszar objęty jest programem Natura 2000, dlatego roboty będą wstrzymywane w wyznaczonych miesiącach, w okresie lęgowym ptaków.
  Obecnie wysokość 500-metrowego odcinka wału wynosi od 1,2 do 1,4 metra nad poziom morza. Ta część zostanie podwyższona do 1,5 metra.

  - Oprócz tego planujemy dobudowę kolejnego fragmentu - tłumaczy Kołodziejski. - Powstanie kilometrowy odcinek wału wysokości 2,6 metra wraz z pasem drogi technicznej, kończący się przed portem w Kątach Rybackich. Planowana inwestycja spełnia wszelkie normy. Przy projekcie uwzględniliśmy także symulacje, pokazujące ewentualne podniesienie stanu wody w Zalewie Wiślanym. W planach jest kontynuacja inwestycji na podobnym odcinku, od portu w Kątach Rybackich w kierunku Krynicy Morskiej.

  Tam również potrzebne jest zabezpieczenie ze względu na położone w pobliżu budynki mieszkalne. Mieszkańcy co jakiś czas borykają się z podtopieniami i zalanymi piwnicami, szczególnie w czasie sztormów. Wzmocnienie wału spowoduje, że takie sytuacje nie będą się powtarzać.

  - Za kilkanaście miesięcy mieszkańców zabudowań przy brzegu Zalewu Wiślanego będzie chroniła stabilna konstrukcja - podsumowuje inspektor Kołodziejski. - Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa i wyniesie mniej niż pierwotnie zakładaliśmy. Zapłacimy za nią 4 mln 600 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo