Jak powstaje trąba powietrzna?

Jak powstaje trąba powietrzna?

rozm. Tomasz Rozwadowski

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jak powstaje trąba powietrzna?
1/2
przejdź do galerii
W naszych warunkach trąby powietrzne są praktycznie nie do przewidzenia. To zjawiska o zasięgu lokalnym. Jak powstają?
Z Grzegorzem Pietruchą, synoptykiem z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMiGW w Gdyni, rozmawia Tomasz Rozwadowski

Pojawiają się opinie, że trąby powietrzne staną się w Polsce prawdziwą plagą. Czy takie stwierdzenie ma realne podstawy?
Zjawiska pogodowe nazywane popularnie trąbami powietrznymi zdarzają się w naszym kraju na tyle rzadko i są jeszcze w małym stopniu zbadane, że trudno wyciągać tak śmiałe wnioski.
Z badań pochodzących z ostatnich kilkunastu lat wynika, że w Polsce dochodzi do 5-6 przypadków trąby powietrznej rocznie. Okres występowania rozciąga się od kwietnia do października, choć najczęściej do tego typu zjawisk dochodzi w lipcu i sierpniu. Są to wartości uśrednione, zdarzają się lata, że takich przypadków jest dziewięć, ale i takie, że tylko 3.

Skąd takie zainteresowanie trąbami powietrznymi?
Ostatni przypadek na Pomorzu był tragiczny w skutkach i znalazł się w mediach w całym kraju. Media w sezonie ogórkowym szczególnie mocno interesują się pogodą i trąby powietrzne stały się na kilka dni tematem czołówkowym. Niewykluczone jednak, że częstotliwość występowania trąb powietrznych na terenie naszego kraju nieznacznie się zwiększa. By to potwierdzić, potrzeba kilku lat obserwacji i badań.

Dlaczego możliwe jest, że jest ich nieco więcej?
Trąby powietrzne to zjawiska o zasięgu niezwykle lokalnym, zdarza się, że kilkuset metrów. Jeśli dojdzie do nich w rejonach niezamieszkanych i niezabudowanych, mogą pozostać niezauważone lub zauważone po dłuższym czasie, po szkodach, które wyrządziły. Więcej przypadków jest dokumentowanych dzięki rozpowszechnionym cyfrowym kamerom wideo i aparatom fotograficznym w telefonach komórkowych. Co ciekawe, w Polsce jest 60 stałych stacji synoptycznych, których obserwatorzy ani razu w całym okresie powojennym nie zobaczyli przypadku trąby powietrznej.

Czy w Polsce da się wydzielić obszar taki jak Aleja Tornad w USA?
Tornada i nasze trąby powietrzne różnią skala i częstotliwość występowania. W USA pas szczególnego zagrożenia rozciąga się na terenie około siedmiu stanów, w naszym kraju, według niepublikowanych jeszcze badań, dałoby się wyznaczyć obszar, na którym trąby powietrzne występują najczęściej. Rozciąga się on z południowego zachodu na północny wschód, od Bramy Morawskiej po Suwalszczyznę.

Jeśli zagrożenie będzie wzrastać, czy w Polsce narodzi się biznes wokół przewidywania trąb powietrznych, ostrzegania, ochrony oraz likwidacji ich skutków?
W naszych warunkach trąby powietrzne są praktycznie nie do przewidzenia. Jeśli ktoś jest w stanie dziś w Polsce zarabiać na trąbach powietrznych, to tylko media, tworzące atmosferę zagrożenia wokół zjawisk pogodowych.

Rozmawiał Tomasz Rozwadowski

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.dziennikbaltycki.pl/piano


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak powstaje trąba powietrzna?

MiRy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 197 / 177

No właśnie jak ?
Na ten temat miał być artykuł.
A w środku ani słowa
Mamy tylko rysuneczek z mnóstwem kreseczek a tu i ówdzie strzałeczek
Dlaczego powietrze przyjmuje ruch wirowy
i dlaczego...rozwiń całość

No właśnie jak ?
Na ten temat miał być artykuł.
A w środku ani słowa
Mamy tylko rysuneczek z mnóstwem kreseczek a tu i ówdzie strzałeczek
Dlaczego powietrze przyjmuje ruch wirowy
i dlaczego ten ruch jest tak stabilny w czasie ?
Skąd trąba powietrzna czerpie energię
rzucając pniami drzew w stronę ludzi i samochodów.
Jak wybiera sobie kierunek przemieszczania się?
MiRy
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo