Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Strajk bezterminowy i generalny w Poczcie

  Strajk bezterminowy i generalny w Poczcie

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nastąpi całkowity paraliż poczty - w nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczyna się strajk generalny pocztowców.
  - Strajk będzie bezterminowy. Mam nadzieją, że do protestu przyłączy się ponad 60 tys. pracowników Poczty - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej.

  Protest podejmą pracownicy związani z NSZZ "Solidarność", największym związkiem działającym w Poczcie Polskiej. Poprze ich 6 mniejszych związków pocztowców.

  "Solidarność" domaga się 400 zł podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Dyrekcja Poczty twierdzi, że nie ma na to pieniędzy.

  W ubiegły poniedziałek dyrekcja podpisała z 32 organizacjami związkowymi porozumienie, zgodnie z którym pracownicy mają dostać średnio po 400 zł podwyżki, ale od 1 sierpnia. Poza tym mają otrzymać po 400 zł w formie bonów wypłaconych do końca roku. "Solidarność", a także sześć innych związków, nie zgodziła się na te warunki.

  Podczas ubiegłorocznego sporu zbiorowego związków zawodowych z dyrekcją, "Solidarność" także nie chciała podpisać porozumienia. Udało się to dopiero po kilku miesiącach. Związki zawodowe wywalczyły wtedy podwyżkę w wysokości 105 zł na pracownika.

  - W tym roku nie pozwolimy na dalsze odwlekanie rzetelnej podwyżki - zapewnia Nowicki.
  Dyrekcja ostrzega, że spełnienie tych żądań może oznaczać utratę płynności finansowej.
  - Żądania związkowców w przeliczeniu na załogę wielokrotnie przekraczają nasze możliwości finansowe - twierdzi Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

  Jeśli wierzyć zapowiedziom związkowców, strajk w Poczcie Polskiej będzie największy od 2006 roku. Wówczas - w listopadzie i grudniu 2006 roku strajk listonoszy sparaliżował cały kraj.

  W jego wyniku Poczta Polska poniosła straty w wysokości nawet kilkunastu milionów złotych. Związki zawodowe wywalczyły wówczas podwyżkę średniej płacy w wysokości prawie 140 złotych za etat. Średnie płace wzrosły o około 5 procent.

  Poczta zatrudnia blisko 100 tysięcy pracowników, z czego aż 70 proc. zarabia mniej niż 2,4 tys. złotych brutto. W tej chwili Poczta Polska ma wyłączność na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gramów. Jednak jedynie do roku 2011, kiedy nastąpi liberalizacja rynku usług pocztowych. Już teraz kilka dużych firm jest bardzo zainteresowanych tą częścią rynku, wartą ok. 400 mln złotych rocznie.

  W tej chwili Poczta Polska ma wyłączność na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gr. Jednak jedynie do roku 2013, kiedy nastąpi liberalizacja rynku usług pocztowych. Ta część rynku warta jest ok. 400 mln złotych rocznie. Już teraz działa w Polsce 110 prywatnych firm, doręczających przesyłki. Są wśród nich spółki córki zagranicznych gigantów, które mogą poważnie zagrozić pozycji Poczty Polskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo