Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie Wisła: Wciąż trwa modernizacja tamy na Wiśle we Włocławku

Jacek Sieński
Przedłuża się remont stopnia wodnego na Wiśle w rejonie Włocławka. Roboty hydrotechniczne, które miały zakończyć się w połowie tego roku, są nadal kontynuowane.

Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, potwierdza, że przebudowa i remont obiektów włocławskiej zapory i innych związanych z nią obiektów, rozpoczęte w 2013 roku, będą trwały dłużej niż przewidywano. Powodem tego opóźnienia jest wzrost liczby tzw. jednostek obmiarowych poszczególnych robót. Obmiar stanowi dokument określający liczbę prac, opracowany przez wykonawcę na podstawie książki obmiarów, niezbędny do sporządzenia kosztorysów. Rzeczywisty zakres robót, koniecznych jeszcze do wykonania, można było sprecyzować po gruntownym oczyszczeniu powierzchni betonowych i elementów stalowych; inspekcji podwodnych fragmentów budowli, demontażu konstrukcji i odpompowaniu wody. Po ocenie stanu obiektów stopnia wodnego okazało się, że niezbędne jest wykonanie dodatkowych prac, a tym samym - potrzeba więcej czasu.

Dotychczas zdołano zakończyć przebudowę przepławki dla ryb wędrownych. Obecnie warszawski RZGW prowadzi odbiory zapory czołowej i ASTKZ - automatycznego systemu pomiarowo - kontrolnego stopnia wodnego. System ASTKZ złożony jest z urządzeń kontrolno - pomiarowych z czujnikami do pomiarów poziomów wody, przemieszczeń, nachylenia obiektu, temperatury powietrza i przemieszczeń pionowych elementów budowli oraz sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej i światłowodowej.

Roboty budowlane będą trwały do 30 września. Obejmą one dokończenie wymiany uszczelnień zasuw głównych jazu oraz reprofilacji (wzmocnienia i zespolenia) elementów betonowych części podwodnej wypadów (zabezpieczeń dna i brzegów na stanowisku dolnym budowli, rozpraszających napór wody przepływającej przez jej upusty), filarów i progów jazu pod osłoną zastaw remontowych od strony wody dolnej. Dokończone zostaną także naprawy i reprofilacja żelbetowych płyt awanportu dolnego śluzy, roboty dylatacyjne (wykonywanie szczelin w konstrukcji budowli, przenoszących przewidywane obciążenia, odkształcenia i przesunięcia), malarskie i rozbiórkowe, tymczasowych gródź ziemnych w dnie awanportu dolnego.

Jak zaznacza Urszula Tomoń, projekt związany z modernizacją włocławskiego stopnia wodnego podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap zakończono w grudniu ubiegłego roku. Objął on rozbudowę wałów przeciwpowodziowych w Płocku Borowiczkach i Bielnie znajdujących się bezpośrednio nad Wisłą i jej dopływami - Słupianką i Rosicą. W Płocku Borowiczkach zbudowano również mobilny system zabezpieczający przed powodzią, przygotowany do zmontowania w razie zagrożenia katastrofalnym wylaniem rzek.

Przebudowa i remont obiektów tamy we Włocławku prowadzone są w ramach projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek". Całkowita wartość robot hydro wynosi ponad 123 mln zł. Dofinansowanie inwestycji z funduszy Unii Europejskiej wynosi ponad 74 mln zł, a pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. Jej realizacja ma przyczynić się do zwiększenia zdolności retencyjnych Zbiornika Włocławskiego, największego sztucznego akwenu w kraju i do poprawienia ochrony przeciwpowodziowej obszarów nad Wisłą Środkową, w tym na terenach w rejonie Płocka.

Stopień wodny we Włocławku zbudowano w latach 1962 - 1970, jako pierwszy z projektowanej Kaskady Dolnej Wisły, złożonej w sumie z 9 takich budowli. Z realizacji projektu kaskady zrezygnowano. W rezultacie włocławskiej zapory nie podparto kolejną dolną, co znacznie obniżyło poziom wody i dna poniżej całej budowli. Stopień wodny złożony jest z ziemnej zapory czołowej o długości 635 m, jazu z dziesięcioma przęsłami, elektrowni wodnej, komorowej śluzy żeglugowej, 3 zapór bocznych i przepławki dla ryb. Zbiornik zalewowy, który powstał przed zaporą, ma długość 58 km i szerokość - 1,2 km. Mieści on około 400 mln m sześc. wody. Razem z zaporą wybudowano elektrownię wodną z sześcioma hydrozespołami prądotwórczymi o łącznej mocy 162 MW. Pod względem zainstalowanej mocy jest ona trzecią elektrownią wodną w Polsce.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki