Gdański Uniwersytet Medyczny doceniony. Wydział...

Gdański Uniwersytet Medyczny doceniony. Wydział farmaceutyczny dostanie 50 mln złotych!

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Gdański Uniwersytet Medyczny doceniony. Wydział farmaceutyczny dostanie 50 mln złotych!

©materiały uczelni (gumed.edu.pl)

Po 10 milionów złotych rocznie przez najbliższych pięć lat otrzymywać będzie z budżetu państwa Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To finansowy wymiar ogromnego wyróżnienia tego ośrodka naukowego, który w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.
Gdański Uniwersytet Medyczny doceniony. Wydział farmaceutyczny dostanie 50 mln złotych!

©materiały uczelni (gumed.edu.pl)

Wydział Farmaceutyczny GUMed został jednym z sześciu laureatów w dziedzinie nauk ścisłych (nauki matematyczne, fizyczne oraz chemiczne) oraz w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej.

Zwycięzców wyłoniła specjalna komisja złożona z polskich i zagranicznych uczonych (24 naukowców - 6 z Polski i 18 z najlepszych ośrodków naukowych na świecie). Oceniali oni m.in. potencjał naukowy placówek i ich pracowników, międzynarodowe wskaźniki publikacji i cytowań, realizowane granty badawcze, wdrożenia i patenty, współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz plan naukowego rozwoju.

Gdańska farmacja znalazła się w towarzystwie takich ośrodków, jak Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum UJ oraz Instytut Farmakologii PAN i Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku (tworzą je wydziały Lekarski i Farmaceutyczny UM w Białymstoku, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz współpracujące z nimi ośrodki w Belgii i Hiszpanii).
Uroczyste ogłoszenie listy ośrodków, które uzyskały status KNOW, odbyło się w kancelarii premiera.

- To wielki sukces wydziału farmacji i prestiż dla naszej uczelni - mówi prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Od lat jest on jednym z najlepszych w Polsce, teraz zostało to w wymierny sposób docenione. Zwycięstwo jest tym większe, że gdański wydział , który zatrudnia zaledwie 100 badaczy, może pochwalić się najwyższym w Polsce wskaźnikiem publikacji naukowych w przeliczeniu na jednego pracownika, zdobywał też bardzo dużo grantów. Tym bardziej że w ministerialnym konkursie miał bardzo silnych konkurentów w postaci konsorcjów liczących po kilka podmiotów i na stałe współpracujących z ośrodkami na Zachodzie.

- Zajmujemy się między innymi technologią postaci leków - tłumaczy prof. Wiesław Sawicki, dziekan Wydziału Farmaceutycznego i jednocześnie szef Katedry Chemii Fizycznej. - Ściśle współpracujemy z przemysłem, więc efekty tej pracy w wymierny sposób odczuwają pacjenci.

Na gdańskim wydziale farmacji opracowano m.in. technologię produkcji tabletek o przedłużonym działaniu, wśród nich nasercowego leku Sorbonit prolongatum.

- Mamy też spore osiągnięcia w poszukiwaniu leków o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwnowotworowym oraz nowych preparatów wykazujących aktywność przeciwbakteryjną - dodaje prof. Sawicki.

Prof. Janusz Moryś nie ukrywa - ministerialna dotacja pozwoli wzmocnić potencjał naukowy wydziału.

- Unowocześnienia wymaga jego część laboratoryjna, trzeba też docenić finansowo młodych naukowców, bo inaczej odejdą - mówi.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Profesorowi Kaliszanowi i jego współpracownikom

Marian Kwapisz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

szczere gratulacje oraz życzenia
dalszych wspaniałych sukcesów przesyła Marian Kwapisz

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo