Zbadają, czy kolej na Euro się opłaci

  Zbadają, czy kolej na Euro się opłaci

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Władze miasta Gdańska i Gdyni, Urząd Marszałkowski woj. Pomorskiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe podzielą się kosztami studium wykonalności Trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej.
  Takie są ustalenia ubiegłotygodniowych spotkań przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z gdańskimi i gdyńskimi samorządowcami.

  - Podział jest mniej więcej taki: po 30 proc. wyłoży Gdańsk, Gdynia i Urząd Marszałkowski, a ok. 10 proc PKP PLK - mówi wiceprezydent Gdańska, Marcin Szpak.

  Koszt studium wykonalności to ok. 2,6 mln zł. Przetarg może być rozpisany jeszcze w maju. Marcin Szpak zwraca uwagę, że najbliższy okres zostanie poświęcony analizie opłacalności inwestycji.
  - Będziemy badać potencjalne potoki pasażerów i uwarunkowania techniczne. Podejrzewam, że za 8-12 miesięcy będziemy w stanie jasno określić, czy i kiedy ruszy Trójmiejska Kolej Metropolitalna - dodaje.
  TKM to projekt wielowątkowy. Zakłada budowę i rozbudowę kolejowych połączeń m.in. na zachód i południe od Trójmiasta (Kolbudy, Kartuzy, Kościerzyna, a nawet Bytów) i budowę linii do przyszłego lotniska cywilnego w Gdyni-Kosakowie. Biorąc jednak pod uwagę zbliżające się piłkarskie mistrzostwa Europy 2012, priorytetowym wydaje się być plan budowy linii do lotniska w Rębiechowie.

  Zakłada on "wychodzenie" z torów SKM na wysokości Gdańska-Zaspy i poprowadzenie ich po trasie dawnej linii do Kokoszek. Od drogowej obwodnicy Trójmiasta do Rębiechowa linia wymaga wytyczenia od zera.

  Projekty TKM są różne (np. linia jednotorowa bądź częściowo dwutorowa), różne są także warianty cenowe. Najczęściej pojawiający się w mediach koszt to 170 mln euro (połowa środków ma pochodzić z UE), natomiast najtańsza wersja mówi o 400 mln zł. Jest to projekt linii jednotorowej, nie uwzględniający w tych 400 mln kosztów zakupu taboru.

  Założenia TKM przewidują, by w jednym kierunku w ciągu godziny była ona w stanie przewieźć do 10 tysięcy pasażerów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo