Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Borsuk: nowy, dziki eksponat w oliwskim zoo

  Borsuk: nowy, dziki eksponat w oliwskim zoo

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwiedzający latem oliwskie zoo zadziwieni są widokiem bocianów spacerujących po ścieżkach. Niewykluczone, że już niebawem podziwiać będą borsuka, przemykającego między wybiegami dla pum, panter, wielbłądów.
  Niedawno ów obywatel naszych lasów stał się dzikim lokatorem zoo. Wiele wskazuje na to, że osiedlił się tam na stałe, ale czy rzeczywiście pozostanie dłużej - zależeć będzie od jego zachowania się na wiosnę.

  - Borsuka wypatrzył na naszym terenie pan Andrzej Gutowski, asystent w Dziale Hodowlanym - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - Wcześniej, przynajmniej przez ostatnie dwa lata, tych stworzeń u nas nie było, ani w otaczających zoo lasach. O tym, że borsuk zamierza u nas pozostać, świadczy fakt, że urządził sobie stałe lokum - wykopał norę.
  "Nielegalnie" wykonany dom borsuka znajduje się w sąsiedztwie zwierząt egzotycznych, z dość odległej krainy, bo aż zza Oceanu Atlantyckiego. Najbliższymi sąsiadami naszego jaźwca (tak borsuk bywa nazywany przez myśliwych) są bowiem alpaki, a następnymi - wielbłądy dwugarbne.

  Osiedlając się w zoo, jaźwiec wykazał się dużą odwagą. W pobliżu borsuczej kwatery mieszka bowiem wiele drapieżników, np. rysie, tygrysy. Na pewno będzie mógł spędzić w zoo zimę. Co dalej - okaże się wiosną, gdy na stawach pojawią się ptaki. Jeżeli nie zniszczy ich gniazd - pozostanie. W przeciwnym razie zostanie zmuszony do odejścia albo wywieziony.

  - W razie czego przeprowadzimy eksmisję - mówi dyrektor Michał Targowski. - Zrobimy to w porozumieniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem przyrody oraz z nadleśnictwem. Borsuk, który u nas zamieszkał, jest własnością Skarbu Państwa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo