Firma z Luzina wykona prace przy budowie Baltic Areny

  Firma z Luzina wykona prace przy budowie Baltic Areny

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wszystko jest już jasne. Prace ziemne i melioracyjne, niezbędne do tego, by rozpocząć budowę stadionu Baltic Arena, wykona firma Wakoz z Luzina.
  Zaskoczenia nie ma. Wakoz zaoferował zdecydowanie najtańszą ofertę 102 mln zł netto. W pokonanym polu zostawił m.in. Budimex-Dromex, Mostostal i Pol-Aquę, która buduje Stadion Narodowy w Warszawie.

  - Gdańsk będzie drugim miastem gospodarzem Euro 2012, w którym firma Wakoz będzie miała wkład w budowę stadionu. Zajmuje się ona także robotami przygotowawczymi pod budowę stadionu we Wrocławiu - mówi Michał Kruszyński, rzecznik Biura Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku.


  Wakoz działa na polskim rynku od 1991 r. Jego propozycja cenowa znacznie odbiega od kosztorysu, który sporządził BIEG. Wynosił on aż 180 mln zł.

  - Nie dostaliśmy jeszcze pisma potwierdzającego nasze zwycięstwo w przetargu, dlatego powstrzymuję się od szczegółowych komentarzy - mówi Jacek Wicki, prezes Wakozu. - Co do kosztorysu, to mogę powiedzieć, że bardzo dobrze ten temat sprawdziliśmy. Znamy się na tym, głównie wykonujemy właśnie prace ziemne. Wszystko dokładnie zbadaliśmy, wykonaliśmy próbne przekopy na działkach, gdzie mają być prowadzone prace - dodał Jacek Wicki.

  Jego firma, poza pracami przygotowawczymi do budowy stadionu we wrocławskich Maślicach, ma też w dorobku prace ziemne przy przebudowie stadionu Zagłębia Lubin. W tej chwili Wakoz bierze udział w pracach ziemnych pod budowę obwodnicy Słupska, przebudowie ul. Puckiej w Redzie (wylot w kierunku Helu - na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 6 do przejazdu kolejowego) oraz głównego skrzyżowania w Kolbudach (ul. Wybickiego z Polną i Staromłyńską).

  Na prace przy Baltic Arenie będzie miał pół roku (roboty zaczną się 16 grudnia). Do jego zadań będzie należało nie tylko wybudowanie nasypów pod trybuny czy parkingi, ale też osuszenie terenu na Letnicy, na którym - na 34 hektarach - zalegają setki tysięcy ton torfu.

  Przetarg na prace ziemne już zatem za nami, natomiast przetarg na prace budowlane wciąż jest w toku. Początkowo startowało w nim dziewięć firm, oferty trzech z nich BIEG odrzucił w prekwalifikacjach. Wszystkie trzy złożyły zażalenia w Krajowej Izbie Odwoławczej, która nakazała przywrócić do przetargu jedną z nich. Jest to niemieckie konsorcjum, na czele którego stoi Baugesellschaft Walter Hellmich. W przetargu budowlanym mamy zatem w tej chwili siedmiu graczy, w tym jedno konsorcjum chińskie. Drugą firmę z Państwa Środka odrzucono w przedbiegach, a KIO nie uwzględniła jej odwołania.

  Prace budowlane rozpoczną się w kwietniu 2009, kiedy trwać będą jeszcze roboty ziemne. Stadion ma być gotowy do końca 2010 r. W czasie Euro 2012 zostaną na nim rozegrane trzy mecze grupowe i jeden ćwierćfinał.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo