Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy kochają Baltic Arenę

Paweł Rydzyński
Jest decyzja lokalizacyjna dla stadionu Baltic Arena. Prace na Letnicy będą wznowione w czerwcu.

Dużo uścisków, jeszcze więcej uśmiechów do kamery i wzajemne zapewnienia, jak to modelowo przebiega współpraca. W takiej atmosferze odbyło się wczoraj przekazanie decyzji lokalizacyjnej w sprawie budowy Baltic Areny.

Przekazującym był wojewoda pomorski Roman Zaborowski, odbierającym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a kopię otrzymał Maciej Kowalczuk, szef Departamentu Kultury i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

- Decyzja lokalizacyjna jest potrzebna, gdy obiekt nie jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego. Wydajemy ich wiele, ale tą akurat warto się pochwalić - mówił Zaborowski.
Wojewoda podziękował też Kazimierzowi Normantowi, dyrektorowi Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego, za "ekspresowe przygotowanie dokumentów, na które nieraz trzeba czekać kilka miesięcy, a nawet kilka lat".

- Baltic Arena to trzecia najważniejsza inwestycja w regionie, po autostradzie A1 i modernizacji linii kolejowej E65 z Warszawy do Gdyni- mówił z kolei Normant.

Jest to jednak kolejne przedsięwzięcie "w zaciszu gabinetów". A w miejscu, gdzie ma powstać Baltic Arena, od miesiąca, kiedy skończono burzenie działek, nie dzieje się nic. Obecny na wczorajszym "przekazaniu" Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, jak zwykle apeluje o zachowanie spokoju. Wciąż podkreśla, że do końca roku znacznie więcej dziać się będzie w sztabie generalnym niż na polu bitwy.

Do przyszłego tygodnia trwa zbieranie ofert do przetargu na wywóz gruzu. -Oferenta poznamy na początku czerwca, pod koniec czerwca powinna się rozpocząć wywózka, zgodnie z kontraktem prace trzeba będzie wykonać w 70 dni, czyli do początku września - powiedział Trykosko.

Kolejnymi ważnymi dokumentami w związku z Baltic Areną będą "Wpływ na środowisko naturalne" (opinia z Urzędu Miasta, ma być wydana na początku czerwca) oraz pozwolenie na budowę, które ma być złożone do końca lipca. - Zgoda może być wydana w miesiąc, zatem we wrześniu zamierzamy ogłosić przetarg na prace budowlane - zapowiada Trykosko. Po raz kolejny zapewnił on też, że nie ma asbolutnie żadnego opóźnienia w harmonogramie prac.

Do informacji prasowej podczas wczorajszej konferencji dołączony został wykaz "inwestycji towarzyszących", przygotowana przez gdański magistrat.

Zawiera ona 12 gigantycznych inwestycji transportowych (jak rozbudowa lotniska w Rębiechowie, autostrada A1 czy Trasa Sucharskiego), natomiast szczególnie zauważalny był brak na niej Trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej.

Paweł Adamowicz zaapelował o zachowanie spokoju i zapewnił, że jest orędownikiem Kolei Metropolitalnej. Do sprawy wrócimy.

Wyczekiwanie?

Miasta, których stadiony trafiły na listę rezerwową Euro 2012, "stoją w blokach startowych"

Mecze ME 2012 odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Kijowie, Doniecku, Lwowie i Dniepropietrowsku. Miastami rezerwowymi są Chorzów, Kraków, Charków i Odessa. Włodarze Chorzowa i Krakowa wciąż mają nadzieję, iż UEFA zdecyduje się zwiększyć ilość stadionów na mistrzostwa z 8 do 10 lub 12. Na Śląsku i pod Wawelem trwa też baczna obserwacja, czy w innych miastach aby wszystkie prace postępują na czas... Rezerwowi będą dobrze przygotowani - wczoraj poinformowano, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 110 mln zł na modernizację chorzowskiego Stadionu Śląskiego. Tydzień temu minister Mirosław Drzewiecki obiecał identyczną kwotę na rozbudowę obiektu krakowskiej Wisły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki