Zacznijmy od podwórka

  Zacznijmy od podwórka

  Maciej Wośko, redaktor naczelny "Polski Dziennika Bałtyckiego"

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z niepokojem obserwuję, jak gdańscy urzędnicy zabierają się za oswajanie obywateli z budową spalarni śmieci. Spotkania z mieszkańcami bardziej przypominają negocjacje zarządu ze strajkującą załogą niż konsultacje społeczne.
  Materiały podobne
  Oni swoje - my swoje. Wiemy, że oni nie chcą - ale my musimy...itd. Aż pewnego dnia przyjedzie prezydent i powie niczym premier - nie pytaliśmy was o zdanie, bo wiedzieliśmy, że się nie zgodzicie... ale teraz możecie powiedzieć - czy chcecie basen, czy przejście dla pieszych...

  Oj - trudna to sztuka zarządzania i dogadywania się z obywatelami. Trudno mieszkańcom Wiślinki i Sobieszewa tłumaczyć, że coś nie szkodzi, że ekologiczne, że nietoksyczne, gdy za płotem mają rafinerię, za miedzą oczyszczalnię, a za rzeką hałdę fosfogipsów... Nie łatwiej rozmawiać z mieszkańcami okolic Szadółek - codziennie czują jak uciążliwe może być sąsiedztwo zakładu "utylizacji".


  A ja i tak mam wrażenie, że ktoś się za to wziął nie z tej strony. Bo o umiejętności radzenia sobie ze śmieciami nie należy dyskutować - tę umiejętność trzeba, drodzy Czytelnicy - nabyć. A z tym niestety gorzej i... trudniej.

  I doświadczam tego uczucia codziennie, gdy widzę pełne kubły nieposegregowanych śmieci, gdy mijam pojemniki na makulaturę wypełnione czym popadnie, gdy pod kolorowe pojemniki "sąsiedzi" podrzucają mi zwykłe śmieci. I czuję codziennie, gdy z rana zaciągnę się dymem z domowych pieców, w których palą się plastikowe butelki, folie, torby i wszystko, co ogień strawić jest w stanie....

  Najpierw nauczmy się (a może pomóżcie nauczyć się nam) posprzątać własne podwórka, a jak już będziemy wyrzucać śmieci nie do jednego, a do trzech koszy, być może spalarnia nie będzie potrzebna, albo sami o nią poprosimy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo