Zabójstwo w zakładzie karnym w Sztumie: Śledztwo w sprawie...

  Zabójstwo w zakładzie karnym w Sztumie: Śledztwo w sprawie nieprawidłowości umorzone

  oprac. KG

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zabójstwo w zakładzie karnym w Sztumie: Śledztwo w sprawie nieprawidłowości umorzone
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Piotr Szymański

  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła postępowanie, w którym badała czy nie doszło do nieprawidłowości w Zakładzie Karnym w Sztumie. Sprawa była związana z zabójstwem na więźniu, do którego doszło w październiku 2011 roku przez byłego dyrektora tej placówki.
  Wątek samego zabójstwa został umorzony w marcu 2012 roku, ze względu na niepoczytalność dyrektora w momencie popełniania czynu. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w ramach tego samego postępowania badali jednak także, czy w sztumskim Zakładzie Karnym nie doszło do nieprawidłowości w zachowaniu służby więziennej.

  Prokuratorzy zajmowali się dwoma wątkami. Badali, czy ze strony funkcjonariuszy nie doszło do złamania procedur w dzień, gdy doszło do zabójstwa, a więc czy np. dyrektor - mimo niedzieli, miał prawo przebywać w więzieniu i wejść od celi więźnia oraz skąd wziął nóż, który posłużył do zabójstwa.

  Drugi wątek związany był z jedenastoma skargami, które wpłynęły do prokuratury tuż po tragedii. W skargach tych więźniowie zarzucali funkcjonariuszom złe traktowanie. Część skarg dotyczyła byłego dyrektora.

  Jak poinformowała w środę rzeczniczka gdańskiej prokuratury, Grażyna Wawryniuk, w obu wspomnianych wątkach badający je śledczy nie dopatrzyli się nieprawidłowości w zachowaniu służby więziennej.

  Do zabójstwa w Zakładzie Karnym w Sztumie doszło 9 października ub.r. Ówczesny dyrektor placówki - Andrzej G. wszedł do celi, w której przebywało dwóch więźniów. Jeden z osadzonych wyszedł na zewnątrz. Dyrektor zaatakował nożem kuchennym więźnia, który pozostał w celi. Rany zostały zadane w okolice szyi, prawej pachy i w klatkę piersiową. Zaatakowany mężczyzna zmarł z wykrwawienia. Jego zwłoki odkrył po powrocie do celi drugi więzień.

  Dyrektor po zabójstwie wrócił do swego gabinetu i poprosił podwładnych, aby wezwali policję, przyznając, że zabił skazanego. Andrzej G. został zatrzymany i zawieszony w obowiązkach służbowych. W trakcie przesłuchania w prokuraturze G. przyznał się do winy, odmówił jednak składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania śledczych.

  Badania psychiatryczne wykazały, że Andrzej G. w momencie popełniania zabójstwa był niepoczytalny. Według biegłych jego niepoczytalność wynikała z choroby psychicznej.

  Andrzej G. nie ponosi za swoje działanie odpowiedzialności karnej. Biegli w swej opinii orzekli też, że mężczyzna nie stanowi zagrożenia dla innych ludzi, a jego czyn miał charakter incydentalny. Uznali też, że nie musi leczyć się w warunkach szpitalnych. W marcu mężczyzna został zwolniony z aresztu.


  ZABÓJSTWO W ZAKŁADZIE KARNYM W SZTUMIE - kalendarium wydarzeń:  OPINIE O DYREKTORZE I WYDARZENIACH W SZTUMSKIM WIĘZIENIU

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko w porządku...

   Pawełek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 62

   Człowiek zarżnięty niczym wieprz.Morderca na wolności,no i oczywiście żadnych nieprawidłowości.Normalnie wszystko w porządku.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama