Człuchowskie masełko z... Chojnic

  Człuchowskie masełko z... Chojnic

  Beata Gliwka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Miał być rozwój i wzrost zatrudnienia, tymczasem człuchowska mleczarnia przestała istnieć. Na pocieszenie został po niej znak firmowy i wyroby... produkowane w sąsiednich Chojnicach. - Wyroby sygnowane człuchowskim znakiem pozostaną takie same, ponieważ zachowaliśmy ich technologię produkcji, przenieśliśmy też do Chojnic maszyny - mówi Maciej Lipiński, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chojnicach.
  - Ważne jest przecież nie to, gdzie się produkuje, ale jak smakuje. Z rynku zniknęło tylko kilka produktów, ale przymierzamy się do ich wznowienia. Utrzymaliśmy też w Człuchowie sklep mleczarski.

  Kiedy w ubiegłym roku mleczarnię w Człuchowie przejmowało OSM w Chojnicach, nie było mowy o zaprzestaniu produkcji, wręcz przeciwnie - prezes OSM mówił o rozwoju i inwestycjach. W zakładzie pozostała spora część dawnej załogi. W momencie likwidacji pracowało w nim jeszcze około 30 osób. - I to był ich błąd - mówi rozgoryczony jeden z byłych pracowników.

  - Ci, którzy wtedy odeszli, wzięli odprawy i są na wygranej pozycji. A my zostaliśmy zatrudnieni na czas określony i teraz, po zaledwie kilku miesiącach, jesteśmy i bez pracy i bez odprawy.
  Jak mówi prezes OSM, część zwolnionych pracowników otrzymała ofertę zatrudnienia w OSM w Chojnicach. Jednak jak wynika z rejestrów człuchowskiego Urzędu Pracy, 14 z nich, czyli blisko połowa zasiliła szeregi bezrobotnych.

  - Niektórzy skorzystali z naszej propozycji, inni zdecydowali się na szukanie pracy gdzie indziej. Człuchów jest na tyle dynamicznym miastem, że nie powinni mieć z tym problemu - mówi prezes. - Decyzja o likwidacji mleczarni w Człuchowie nie była łatwa. Nie mieliśmy jednak wyboru. Od początku roku na rynku mleczarskim trwa kryzys. Zmusiło to OSM do redukcji kosztów i wstrzymania procesu inwestycyjnego, także w Chojnicach.

  Tymczasem wg prezesa, aby utrzymać rentowność zakładu w Człuchowie, musieliby zainwestować w niego około miliona złotych. - W Chojnicach mamy około 200 pracowników. Jeśli dodać do tego 340 dostawców i ich rodziny, stawką było prawie półtora tysiąca osób, którym pośrednio lub bezpośrednio OSM daje utrzymanie - podkreślił.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo