Parki na zdrowie

  Parki na zdrowie

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 10 mln zł kosztować ma rewitalizacja sopockich parków. Nowy kształt zyskać ma zarówno Park Południowy, jak i kompleks znajdujący się wokół sanatorium Leśnik. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Inwestycja miałaby się rozpocząć na początku przyszłego roku.
  Parkowi Południowemu, którego uroda została w ostatnim czasie mocno nadwątlona, głównie przez remonty ulic i prace odbywające się w okolicy w związku z budową nowego Centrum Sopotu, ma być przywrócony oryginalny, uzdrowiskowy charakter.

  - Dokładniej mówiąc, odtworzony ma zostać w stylu historycznym, a jego rewitalizacja oparta będzie na założeniach pochodzących z roku 1924 roku - mówi Katarzyna Grzejszczak z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta w sopockim magistracie.

  W ramach inwestycji, oprócz prac o charakterze ogrodowym, przebudowane zostaną dwa grzybki inhalacyjne, powstaną dwa place - jeden z podświetlaną fontanną, a drugi z historycznym barometrem.

  Jeszcze większe zmiany czekają jednak parkowy kompleks sąsiadujący z sanatorium Leśnik. Jeżeli plany urzędników zostaną zrealizowane, to tutejszy park będzie podzielony na strefy, które pracownicy sopockiego magistratu nazywają roboczo gabinetami. Zieleń zostanie podzielona tematycznie i dostosowana do... chorób osób, które będą chciały skorzystać z urokliwych spacerów po parku.

  - Powstanie na przykład gabinet, który nazwaliśmy "łąka kwietna - leczenie zapachami i światłem" - dodaje Grzejszczak.
  Niecodzienny kompleks parkowy będzie ogólnie dostępny. Jedynie nocą, w przeciwieństwie do Parku Południowego, bramy parku przy sanatorium Leśnik będą zamykane. Rewitalizację obu parków ma umożliwić unijne dofinansowanie w wysokości około 50 proc. całej wartości inwestycji.

  Wniosek w tej sprawie został już przez gminę złożony. Wyniki konkursu prawdopodobnie poznamy jednak nie szybciej niż w marcu przyszłego roku.
  Co ciekawe, urzędnicy zapowiadają, iż już wcześniej, bo w grudniu tego roku rozpoczną się prace przygotowawcze do inwestycji. Wszystko po to aby najbardziej reprezentacyjny z sopockich parków, czyli Park Południowy, mógł zostać na nowo otwarty już w lipcu przyszłego roku.

  Planowany termin zakończenia prac związanych z rewitalizacją drugiego z parków, kompleksu znajdującego się w okolicy sanatorium Leśnik, również przypaść ma w lipcu, tyle że dopiero w roku 2010.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo