Kamery oduczą palenia

  Kamery oduczą palenia

  Rafał Korbut

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Koniec z paleniem na terenie szkoły. Zewnętrzny monitoring zainstalowany w rumskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 ma poprawić bezpieczeństwo uczniów i zniechęcić do wychodzenia "na dymka" w czasie przerw.
  - Zainstalowaliśmy dziewięć kamer, w tym jedną pełnoobrotową - wyjaśnia Jan Domański, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rumi. - Decyzję o monitoringu podjęliśmy m.in. po oddaniu do użytku ogólnodostępnej strefy rekreacji, aby mieć stały nadzór nad obiektami sportowymi, ale również po to, żeby uczniowie nie palili papierosów podczas przerw na terenie szkoły.

  Sprzęt zainstalowany w rumskiej placówce jest bardzo nowoczesny. Obraz z kamer jest zapisywany przez całą dobę i przechowywany przez miesiąc. - Bez problemu można rozpoznać twarze osób zarejestrowanych przez kamery - zapewnia Domański.

  - Pierwsze pozytywne efekty już są. Elwwacja sali gimnastycznej, która bez przerwy była zamalowywana przez grafficiarzy, jest czysta. Odmalowaliśmy ją i żadne nowe napisy czy malunki się nie pojawiły. Te kamery to pierwszy etap instalacji monitoringu. W przyszłym roku mamy zamiar zainstalować kolejnych osiem kamer, ale w samym budynku. Oczywiście, wiąże się to z niemałymi kosztami, ale w bezpieczeństwo i porządek warto inwestować.

  Dotacje na monitoring szkoły mogą pozyskiwać w ramach ministerialnego projektu "monitoring wizyjny w szkołach i placówkach". Dzięki takiej dotacji w roku ubiegłym w monitoring wyposażono 20 gdańskich szkół, a w tym roku kolejnych 18. W latach 2009-2010 miasto planuje wyposażać kolejne placówki. Mówi się o 20-30 rocznie.

  Podobnie Gdynia rok temu otrzymała z rządowych fundszy 200 tys. zł na dofinansowanie rozbudowy istniejącego systemu monitoringu w szkołach. Na 66 budynków szkolnych kamer nie mają jeszcze 23. - To małe placówki, gdzie nie ma uzasadnienia ich instalowania - zauważa Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni

  Monitoring mają za to wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja w Sopocie. - Zależy nam, by jak najwięcej szkół posiadało monitoring zewnętrzny, gdyż chcemy by teren wokół szkoły był otwarty całą dobę dla wszystkich mieszkańców Sopotu - tłumaczy Adam Krawiec, naczelnik Wydziału Edukacji w sopockim magistracie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo