28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Kiedy zaczniemy rozmawiać o elektrowni?

  Kiedy zaczniemy rozmawiać o elektrowni?

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zieloni zarzucają marszałkowi województwa pomorskiego Janowi Kozłowskiemu brak konkretów i słabe przygotowanie do inwestycji, jaką jest powstanie na naszym terenie elektrowni atomowej. Beata Maciejewska z zarządu krajowego partii Zieloni 2004 wysłała do marszałka list. Postawiła w nim kilkanaście pytań związanych z budową elektrowni atomowej.
  List Zielonych jest reakcją na list marszałka do premiera, w którym marszałek prosi o poparcie dla budowy elektrowni atomowej na Pomorzu. Pytania Zielonych były bardzo szczegółowe. Chcieli się dowiedzieć m.in.: kto zapłaci za budowę elektrowni, skąd będzie pochodziło paliwo jądrowe i jakie są propozycje dotyczące składowania odpadów jądrowych, jakie są koszty ich składowania?

  Kilka pytań dotyczyło zapotrzebowania na energię na Pomorzu i działań, jakie podjął Urząd Marszałkowski, by ograniczyć marnotrawienie energii w jednostkach mu podległych.
  Maciejewska odpowiedziami marszałka jest nieusatysfakcjonowana, wg niej są niekonkretne. Marszałek odpiera zarzuty i twierdzi, że na pewne pytania jest jeszcze za wcześnie. - Czekamy na decyzję rządu - tłumaczy marszałek.

  Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku rząd powinien podjąć decyzję o budowie elektrowni atomowej. Mówi się nawet o dwóch. Na jej wybudowanie potrzeba ok. 15 lat, od decyzji o budowie do pierwszego rozruchu. To właśnie czas na badania oraz akcję informacyjną wśród społeczeństwa.

  - Jednak jak na razie nic się nie dzieje - twierdzi Maciejewska. - Teraz jest właśnie czas, aby zasiąść do stołu. Marszałek zasiada, ale nie z Zielonymi. Już w czwartek Jan Kozłowski spotka się z przedstawicielami Instytutu Problemów Jądrowych i Instytutu Energii Jądrowej Świerk.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  elektrownia atomowa

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Mówimy o energii atomu. Ile to będzie kosztowało, czy ktoś to policzył.
  Będzie to:
  1 - wybudowanie elektrowni atomowej
  2 - paliwo-skąd go będziemy kupować (czy aby nie z Rosji ?)
  3 -...rozwiń całość

  Mówimy o energii atomu. Ile to będzie kosztowało, czy ktoś to policzył.
  Będzie to:
  1 - wybudowanie elektrowni atomowej
  2 - paliwo-skąd go będziemy kupować (czy aby nie z Rosji ?)
  3 - utylizacja odpadów (czy w Polsce czy gdzieś za granicą)
  4 - następnie co z tą elektrownią jeśli już skończy swój żywot
  Jest to cena, którą musimy ponieść w złotówkach a jeszcze promieniowanie i związane z tym choroby.
  Mam propozycję: te środki zainwestujmy w odnawialne źródła energii, są one nie szkodliwe dla środowiska.
  Nasze upadające stocznie niech budują siłownie wiatrowe, małe wiatraki do zasilania domów jednorodzinnych, małe turbiny wodne i kolektory słoneczne (stać nas na zmianę profilu produkcji).
  Można w program pozyskiwania zielonej energii wciągnąć przysłowiowego Kowalskiego a mianowicie do każdej złotówki wydanej na ekologiczne źródła energii przez osobę prywatną czy prawną państwo by dodawało drugą (z funduszy przeznaczonych na budowę elektrowni atomowej, paliwo,utylizację i likwidację po zakończonej działalności produkcyjnej). W ten sposób ilość zainwestowanych środków można by podwoić. Niech to będzie narodowy program pozyskania energii w który włączą się polskie przedsiębiorstwa. Elektrownia jądrowa to technologia i urządzenia sprowadzone z zagranicy dające zatrudnienie tam a nie w Polsce.
  pozdrawiam as.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo