Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczniemy rozmawiać o elektrowni?

Robert Kiewlicz
Na świecie pracuje 440 reaktorów atomowych w elektrowniach
Na świecie pracuje 440 reaktorów atomowych w elektrowniach
Zieloni zarzucają marszałkowi województwa pomorskiego Janowi Kozłowskiemu brak konkretów i słabe przygotowanie do inwestycji, jaką jest powstanie na naszym terenie elektrowni atomowej. Beata Maciejewska z zarządu krajowego partii Zieloni 2004 wysłała do marszałka list. Postawiła w nim kilkanaście pytań związanych z budową elektrowni atomowej.

List Zielonych jest reakcją na list marszałka do premiera, w którym marszałek prosi o poparcie dla budowy elektrowni atomowej na Pomorzu. Pytania Zielonych były bardzo szczegółowe. Chcieli się dowiedzieć m.in.: kto zapłaci za budowę elektrowni, skąd będzie pochodziło paliwo jądrowe i jakie są propozycje dotyczące składowania odpadów jądrowych, jakie są koszty ich składowania?

Kilka pytań dotyczyło zapotrzebowania na energię na Pomorzu i działań, jakie podjął Urząd Marszałkowski, by ograniczyć marnotrawienie energii w jednostkach mu podległych. Maciejewska odpowiedziami marszałka jest nieusatysfakcjonowana, wg niej są niekonkretne. Marszałek odpiera zarzuty i twierdzi, że na pewne pytania jest jeszcze za wcześnie. - Czekamy na decyzję rządu - tłumaczy marszałek.

Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku rząd powinien podjąć decyzję o budowie elektrowni atomowej. Mówi się nawet o dwóch. Na jej wybudowanie potrzeba ok. 15 lat, od decyzji o budowie do pierwszego rozruchu. To właśnie czas na badania oraz akcję informacyjną wśród społeczeństwa.

- Jednak jak na razie nic się nie dzieje - twierdzi Maciejewska. - Teraz jest właśnie czas, aby zasiąść do stołu. Marszałek zasiada, ale nie z Zielonymi. Już w czwartek Jan Kozłowski spotka się z przedstawicielami Instytutu Problemów Jądrowych i Instytutu Energii Jądrowej Świerk.
- Będziemy rozmawiali o tym, jak najrzetelniej poinformować społeczeństwo - mówi doc. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Warszawie. - Nie może być to propaganda, a informacja. Trzeba to zrobić tak, aby na tej podstawie ludzie mogli podjąć świadomą decyzję.

Według szacunków specjalistów, roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie ze 150 do 270 TWh w 2025 roku. Konieczna będzie budowa nowych bloków energetycznych (stare bloki i tak będą musiały być wyłączone). Pomorze uważane jest za energetyczną pustynię i tutaj będą powstawać nowe bloki energetyczne. Zieloni twierdzą jednak, że należy inwestować przede wszystkim w źródła odnawialne.

- Energia odnawiana jest w stanie pokryć najwyżej około 12 procent zapotrzebowania - odpowiada Wrochna. Jak twierdzi, teraz nastąpił silny zwrot w polityce Unii w kierunku energii atomowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej też poinformowała, że 50 państw rozwijających się wyraziło zainteresowanie energetyką jądrową.

Co na to społeczeństwo? Niestety, marszałek nie odpowiedział na pytanie Zielonych, na jakiej podstawie twierdzi, że znacząca część opinii publicznej (…) znajduje uzasadnienie dla tego typu inwestycji. W 1990 roku w referendum w sprawie budowy elektrowni w Żarnowcu przeciwko wypowiedziało się 86 proc. głosujących. Czy teraz byłoby inaczej?

Zieloni protestują, bo po to istnieją

Rozmowa z Janem Kozłowskim, marszałkiem województwa pomorskiego

Zieloni zarzucają Panu mało konkretne odpowiedzi na pytania dotyczące budowy elektrowni atomowej na Pomorzu.
Odpowiedziałem na każde pytanie. Jeśli Zieloni mają jakiekolwiek dodatkowe wątpliwości, chętnie na nie odpowiem.

Jakie będą najbliższe działania władz województwa dotyczące ewentualnej inwestycji?
Kiedy już zapadnie konkretna decyzja rządu co do budowy elektrowni atomowej na naszym terenie, natychmiast rozpoczniemy szeroką akcję informacyjną i konsultacje z mieszkańcami województwa.

Przecież może być tak, że rząd zdecyduje się nie budować elektrowni u nas. Po co w takim razie mam marnować czas i pieniądze?
Partia Zielonych dosyć nieprzychylnie patrzy na budowę elektrowni atomowej.
Zieloni protestują, bo to jest wpisane w ich działalność. Protestują przecież przy każdej większej inwestycji, jaka powstaje. Zdziwiłbym się, gdyby tym razem było inaczej.

Czy nie obawia się Pan, że ich działania mogą spowodować zaniechanie społeczeństwa lub opóźnienie tej budowy?
Jeśli przekonamy ludzi, a co do tego jestem przekonany, nic nie stanie na przeszkodzie budowie elektrowni atomowej. Trudno będzie przekonać tego, kto z góry jest negatywnie nastawiony do budowy elektrowni. Pamiętajmy jednak, że na przykład we Francji 85 procent energii jest wytwarzane w elektrowniach atomowych. Nie ma tam kłopotów, rozwija się turystyka, przyjeżdżają tysiące ludzi z całego świata.

Masa wątpliwości dotyczących budowy

Rozmowa z Beatą Maciejewską, członkinią Zarządu Krajowego Partii Zieloni 2004

Czy jest Pani usatysfakcjonowana odpowiedzią marszałka województwa na postawione pytania?
Postawiłam w liście konkretne problemy. Marszałek odniósł się tylko do nielicznych pytań. Odpowiedź jest ładna i uprzejma, ale mało konkretna. Jest przecież masa wątpliwości dotyczących takiej inwestycji, jaką jest budowa elektrowni atomowej.

Czego Zieloni oczekują w takim razie od władz województwa?
Musimy usiąść do stołu i rozmawiać. Przedstawić wszystkie za i przeciw. Nie chodzi mi o konfrontację, ale o dyskusję.

Czy Zieloni są całkowicie przeciwni powstaniu elektrowni atomowej?
Większość państw na świecie odchodzi od energetyki jądrowej. Za każdą taką inwestycją stoją interesy konkretnych koncernów, które chcą nam po prostu sprzedać swoją technologię. Jednak każda duża inwestycja w naszym kraju ma status "świętej krowy" i narażamy się na ataki zawsze kiedy zgłaszamy jakiekolwiek wątpliwości. Tak samo jest przy budowie autostrady, spalarni czy elektrowni.

Jakie jest wyjście dla naszego regionu?
Przy każdym problemie najpierw trzeba zastanowić się nad przyczynami, a nie od razu szukać łatwego rozwiązania. Trzeba między innymi pomyśleć o źródłach odnawialnych, modernizacji sieci przesyłowej, termorenowacji budynków. Czy nasze województwo nie może być czyste, ekologiczne i zdrowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki