Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Papiery to dziś większe wyzwanie niż sama budowa

  Papiery to dziś większe wyzwanie niż sama budowa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Romualdem Nietupskim, prezesem spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012, a wcześniej przez ponad 16 lat dyrektorem Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, rozmawiają Maciej Wośko i Paweł Rydzyński
  Zarząd Dróg i Zieleni, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, Wydział Programów Rozwojowych przy Urzędzie Miejskim, Biuro Rozwoju Gdańska, BIEG 2012, teraz GIKE. Nie za dużo podmiotów inwestycyjnych w jednym mieście?

  GIKE, podobnie jak BIEG, zostały powołane na mocy specustawy o Euro 2012. Zadania nie będą się nakładały - ZDiZ przejmie wybudowane przez GIKE drogi, powoła operatorów, między innymi do obsługi tunelu pod Martwą Wisłą, będącego elementem Trasy Sucharskiego, oraz do systemu sterowania ruchem Tristar. ZDiZ sam w tym roku realizuje około 50 zadań, od budowy wiaduktów do budowy pomników. A DRMG? Będzie realizować inne zadania. Od kilku dni na łamach "Polski Dziennika Bałtyckiego" analizowany jest Wieloletni Plan Inwestycyjny Gdańska.
  Wystarczy go prześledzić, by zobaczyć, ile zadań w najbliższych latach przed nami. Stworzenie GIKE to nie tylko uporządkowanie struktur, ale też szansa na lepsze warunki dla zatrudnionych w tej spółce ludzi. Bo na przykład na wolne etaty w ZDiZ nie raz nie było chętnych.

  BIEG, czyli istniejąca od roku pierwsza gdańska "specspółka", buduje Baltic Arenę. A czym dokładnie zajmie się GIKE?

  W założeniach mamy nadzorować dziewięć inwestycji, między innymi budowę Trasy Sucharskiego i Słowackiego, Trasy W-Z, Tristar, III etap Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, czyli między innymi budowę linii tramwajowych na Morenę oraz do Gdańska Południa, a także Europejskie Centrum Solidarności. Zwracam uwagę, że GIKE nie odpowiada za kolej metropolitalną. To jest inwestycja prowadzona przez Urząd Marszałkowski.

  Trochę w cieniu tych inwestycji pozostaje przebudowa Węzła Śródmieście, po której zmieni się komunikacyjne oblicze centrum Gdańska.

  Węzeł Śródmieście obejmuje styk ulic Podwale Przedmiejskie, Okopowa, 3 Maja, Armii Krajowej, Trakt Świętego Wojciecha. Musi być przebudowany, bo jak zostanie dokończona Trasa W-Z, to korki będą jeszcze większe niż teraz. W ramach tych prac są plany przebicia ulicy 3 Maja do skrzyżowania Traktu Świętego Wojciecha z ulicą Toruńską oraz przebudowa wiaduktu na Armii Krajowej, pod którym powstanie nowy przystanek SKM. Planowany jest też remont wiaduktu "Biskupia Górka", będącego w złym stanie technicznym. Wiadukt ma cztery pasy ruchu, a remont nie może sparaliżować miasta. Pojawia się zatem problem, jak przebudować wiadukt, by cały czas były cztery pasy czynne, na przykład czy wybudować obok wiadukt tymczasowy i przerzucić na niego dwa pasy ruchu. Te decyzje są przed nami.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo