Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proste badanie wykryje dlaczego dostajesz zadyszki. Bezpłatna spirometria na Pomorzu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Męczy Cię kaszel, miewasz duszności, bóle w klatce piersiowej, które nasilają się zwykle przy głębokim oddychaniu lub po prostu skończyłeś już 40 lat i palisz papierosy - koniecznie zbadaj sobie pojemność płuc za pomocą tzw. spirometrii. Okazja ku temu jest znakomita, bo w związku z przypadającym jutro Światowym Dniem Spirometrii lekarze zapraszają na bezpłatne badania w dniach od 27 do 29 czerwca. Listę gabinetów z Pomorza biorących udział w akcji zamieszczamy poniżej tekstu, a z całego kraju na stronie www.astma-alergia-pochp.pl lub www.ptchp.org.

Na czym polega spirometria? - To proste, nieinwazyjne badanie, pozwalające zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach - tłumaczy dr Hanna Wolf, pulmonolog z gdańskiej przychodni Clinica Vitae. - Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Spirometria pozwala wykazać nieprawidłowe funkcjonowanie płuc, np. obturację (zwężenie) dróg oddechowych, zanim jeszcze pojawią się poważniejsze dolegliwości. W przypadku stwierdzenia choroby, badanie umożliwia określenie stopnia jej zaawansowania oraz tempa progresji. Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć. Zlekceważenie pierwszych objawów może grozić rozwojem poważnych chorób, takich jak np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), na którą choruje około 2 mln Polaków.

Chory na POChP może odczuwać zmniejszoną tolerancję wysiłku, zadyszkę w czasie chodzenia po schodach, wykonywania ćwiczeń fizycznych czy noszeniu zakupów, a w zaawansowanej postaci choroby duszność może się pojawiać podczas takich czynności, jak ubieranie się, kąpiel, a nawet czesanie. Na niebezpieczeństwo rozwoju choroby narażeni są zwłaszcza aktywni i bierni palacze oraz osoby narażone na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu pracy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) najczęściej dotyka palaczy papierosów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby palące lub byli palacze papierosów po 40 roku życia zgłosili się na badanie spirometryczne, które pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium - dodaje prof. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

W tych placówkach możesz zrobić sobie bezpłatnie spirometrię

27 czerwca - Gdańsk, Urząd Marszałkowski, ul. Okopowa 21/27 (bez rejestracji ), w godz. 10.00-14.00, dr Beata Wajda Gdańsk, Clinica Vitae, ul. Kochanowskiego 114, tel.: 58 341 87 00, w godz. 10.00-14.00, dr Hanna Wolf Gdańsk, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Poradnia Antytytoniowa, ul. Dębinki 7 / tel.: 58 349 15 43, w godz. 9.00-14.00, dr Łukasz Balwicki Pszczółki, Ośrodek Zdrowia, ul. Korczaka (tel.: 58 683 90 96 ), w godz. 10.00-14.00, dr Iwona Damps-Konstańska Elbląg, Ośrodek Domowego Leczenia Tlenem, pokój 1019 B, ul. Królewiecka 146, tel.: 55 239 56 36, w godz. 8.00-10.00 dr Leszek Szyszka 30 czerwca Słupsk, Poradnia Chorób Płuc. NZOZ, Hubalczyków 5/, ( tel.: 59 842 01 84, w godz. 8.30-15.00, dr Sławomir Garbicz Jeśli nie znalazłeś na niej gabinetu w swojej miejscowości, zajrzyj na stronę www.astma-alergia-pochp.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki