Menu Region

21 czerwca: Dzień Wolności Podatkowej. Od dzisiaj pracujemy...

21 czerwca: Dzień Wolności Podatkowej. Od dzisiaj pracujemy wyłącznie na swoje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

Jacek Klein/ (PAP)

Prześlij Drukuj
21 czerwca przypada Dzień Wolności Podatkowej. To data oznaczająca, że od tej pory przestajemy pracować na rzecz państwa, a zaczynamy pracować dla siebie i swojej rodziny - podało Centrum im. Adama Smitha, które od 18 lat zajmuje się ustalaniem tej symbolicznej daty.
W tym roku na opłacenie wszystkich podatków, czyli dochodowego, VAT, akcyzy, składek ZUS i zdrowotnych, musieliśmy pracować 172 dni. Szef Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski nie wykluczył jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

W 2011 roku Dzień Wolności Podatkowej - według wyliczeń Centrum im. Adama Smitha - miał przypaść na 24 czerwca.
Okazało się jednak, że z powodu większych wydatków sektora finansów publicznych dzień, w którym przestajemy płacić podatki, a pracujemy tylko na siebie - wypadł 7 lipca, zatem aż po 188 dniach.

Najważniejsze informacje gospodarcze z Pomorza

- Pracowaliśmy przymusowo na rzecz polskiego rządu 2 tygodnie dłużej niż wynikało z dostępnych danych, według których ten dzień wyliczaliśmy. W efekcie statystyczny Jan Kowalski w Polsce pracował aż 188 dni, uwzględniając wszystkie podatki - tłumaczył Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa, i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. W tym roku wynosi on 47 proc.

Michał Porębski z SGH, omawiając tegoroczne wyniki badania, powiedział, że w tym roku trudno było uchwycić wszystkie istotne wydatki publiczne.

- Staraliśmy się dotrzeć do jak najdokładniejszych danych odzwierciedlających prawdziwą sytuację, ale mieliśmy z tym problemy, bo rząd, o dziwo, chowa spore wielkości (wydatków - PAP), takie jak na przykład Krajowy Fundusz Drogowy - mówił Porębski. Dodał, że wszelkie problemy z wyliczeniem, kiedy przypada Dzień Wolności Podatkowej, wynikają z opóźnień w publikowaniu danych.

Od 1997 roku Dzień Wolności Podatkowej wypada w okolicach 20 czerwca. Jak wskazali eksperci z Centrum im. Adama Smitha, niewielkie reformy, takie jak obniżenie składki rentowej czy wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego dla obywateli, w wysokości 18 i 32 proc., nie przyniosły zauważalnych i pożądanych efektów.

Pierwszy raz Dzień Wolności Podatkowej został obliczony w 1900 roku i przypadał na koniec stycznia.


Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się