Explosive eksplozji nie wywołał

  Explosive eksplozji nie wywołał

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Najpóźniej za miesiąc będziemy wiedzieć, czy na gruntach w Letnicy, na których stanie stadion Baltic Arena, nie ma niewybuchów. W piątek rozpoczęły się prace saperskie. Na razie na pociski nie natrafiono.
  - Prace nie są zbyt spektakularne, a sprzęt, którym posługują się pracownicy wynajętej firmy, przypomina ten używany przez hobbystów, zbieraczy militariów - przyznaje Michał Kruszyński, rzecznik spółki BIEG 2012, która zleciła sprawdzenie terenu firmie "sapersko-minerskiej" Explosive.

  Prace podzielono na dwie części. Najpierw saperzy będą sprawdzać teren "hobbystycznym", tzw.
  ramowym wykrywaczem metalu. Później w ruch pójdzie sprzęt specjalistyczny, magnetometr protonowy (służący do pomiaru wielkości, kierunku i zmian pola magnetycznego, wykrywający materiały bogate w żelazo). Pierwsza część pomiarów będzie prowadzona do głębokości 2,5 m, druga - 6 m.

  - Nie będzie tak, że cały teren będzie na przykład przez dwa tygodnie sprawdzany wykrywaczem ramowym, a przez następne dwa magnetometrem - informuje Kruszyński. - Teren zostanie podzielony na działki. I gdy na konkretnej działce Explosive zakończy pierwszy etap sprawdzania, przystąpi do drugiego. Na całość prac i stworzenie raportu przeznaczyliśmy 30 dni.

  Rzecznik BIEG-u dodaje, że akurat na Letnicy raczej nie należy spodziewać się znalezienia niewybuchów, ale lepiej dmuchać na zimne.

  - W ziemi leży natomiast dużo innych metali, pozostałości po ogródkach działkowych - zwraca uwagę. Wykopanie ich z ziemi to także zadanie dla saperów-minerów. Za utylizację znalezisk częściowo będzie odpowiadać Explosive, częściowo wykonawca prac ziemnych, którego poznamy najpóźniej na początku grudnia. Rozpoczęcie prac ziemnych - niemal równo za miesiąc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo