Eksmitują ich tuż przed zimą

  Eksmitują ich tuż przed zimą

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czteroosobowa rodzina zostanie wyrzucona na bruk tuż przed zimą. Elżbiety i Jana Zuchniarków oraz dwójki ich dzieci z Turska pod Miastkiem 18 listopada o godzinie 12.45 ma już nie być w ich własnym mieszkaniu, bo wtedy przyjedzie tam powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli będą, to zostaną wyprowadzeni siłą przez policję.
  Wszystko dlatego, że nie mogli się dogadać z sąsiadami w sprawie remontu domu, który teraz grozi zawaleniem. Inspektor 31 października, czyli w ostatnim dopuszczalnym ustawowo przed zimą terminie, wydał nakaz eksmisji.

  - Pomóżcie nam, bo wylądujemy z dziećmi na chodniku - apeluje Elżbieta Zuchniarek.
  Zuchniarkowie kupili mieszkanie w dawnym budynku gospodarczym, wybudowanym techniką tzw. pruskiego muru w maju zeszłego roku, ale w sumie mieszkają tam już siedem lat. Przez ten czas remontowali swoje lokum, które teraz jest w idealnym stanie. Sąsiedzi już jednak nie byli na tyle zaradni i wciąż mieszkają w warunkach urągających ludzkiej godności.

  - Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że nie godzili się na wspólne remonty. Sama nie mogłam wykładać pieniędzy, a teraz i tak pójdę razem z nimi na bruk - płacze Elżbieta Zuchniarek.
  Na górze mieszka starsza kobieta z konkubentem, a za ścianą w fatalnych warunkach przebywa Mieczysław Zalewski, który wynajmuje lokal od właściciela budynku, którym jest Tomasz Łuć z Łodzi.

  - Chciałem odkupić wszystkie mieszkania i wyremontować budynek. Odmówili. Teraz mogę tylko współczuć rodzinie Zuchniarków - mówi Łuć.

  Łodzianin nie zaprzecza, że ma co do tej nieruchomości plany. Chciałby tam rozwinąć agroturystykę, a wyburzenie jest mu na rękę, bo liczy, że odkupi działki od dotychczasowych właścicieli.

  - Nawet gdy sprzedam działkę, to na mieszkanie mi nie wystarczy. Co wtedy? Jesteśmy zrozpaczeni, bo nie wiemy, czy dostaniemy lokal od gminy. W przeciwieństwie do naszych sąsiadów, nie mamy się gdzie podziać - rozpacza Elżbieta Zuchniarek.

  Sąsiad zza ściany jest bardziej spokojny.
  - Jeśli trzeba będzie wyburzyć ten budynek, to trudno. Współczuję tylko Zuchniarkom - podkreśla Mieczysław Zalewski.

  Władze Miastka zostały powiadomione o kłopotach rodziny z Turska. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że 18 listopada cztery osoby, a wśród nich 15-letni Mateusz i 4-letnia Roksana, wylądują na bruku. - Niestety, to własnościowe mieszkanie, więc zostaną wpisani na listę oczekujących na przydział lokum z zasobów gminy - mówi wprost burmistrz Roman Ramion.

  Na tej liście jest w tej chwili ponad 100 nazwisk. Zuchniarkowie mają nikłe szanse na dach nad głową. Inspektor nadzoru budowlanego nie chciał komentować swojej decyzji. Poprosił o pytania na piśmie. Odpowie na nie w ciągu 30 dni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo