Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Günter Grass przyjedzie do Trójmiasta. Nie odwiedzi synagogi w Gdańsku

Jarek Zalesiński
Grzegorz Mehring/Archiwum
- Potwierdzono mi, że Günter Grass przyjedzie do Gdyni na nasz spektakl - cieszy się Paweł Huelle, pisarz, kierownik literacki gdyńskiego Teatru Miejskiego. Jedyną wątpliwością pozostaje stan zdrowia osiemdziesięciopięcioletniego pisarza. Jeśli tylko zdrowie pozwoli, Grass 29 czerwca pojawi się na specjalnym, galowym przedstawieniu "Idąc rakiem", teatralnej adaptacji jego powieści pod tym samym tytułem.

Sztuka grana jest pod pokładem Daru Pomorza, a przedstawia sprawę zatopienia statku Wilhelm Gustloff, który 30 stycznia 1945 roku wypłynął w swój ostatni rejs z gdyńskiego portu. Na jego pokładzie było około 10 tysięcy osób. Zatopienie Gustloffa to największa w dziejach katastrofa morska.

- Grass pojawi się tylko na galowym przedstawieniu - tłumaczy Krzysztof Babicki, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Miejskiego. - Prosił, by nie organizować żadnych uroczystości.

Günter Grass przyleci zatem 29 czerwca i prosto z lotniska dojedzie na spektakl. Jego rodzinny Gdańsk nie mógł jednak nie skorzystać z okazji, by nie zorganizować w czasie pobytu w Trójmieście gdańskiego literackiego noblisty własnych imprez. - 30 czerwca Grass będzie na wernisażu w naszej galerii - zapowiada Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. Galeria, która rozpoczęła swoją działalność od prezentacji grafik Grassa, tym razem pokaże akwarele, które pisarz dołączał do swoich książek "Moje stulecie" i "Rzeczy znalezione". Zbiór około trzydziestu akwarel uzupełnią rysunki Grassa z kolekcji galerii oraz jego rzeźby. Wystawa będzie otwarta do 26 sierpnia. Galeria pomyślała też o kilku towarzyszących jej wydarzeniach. Mieczysław Abramowicz, gdański pisarz, oprowadzać będzie zainteresowanych po miejscach związanych z gdańskimi powieściami Grassa, a na finisażu zaproszeni angielscy pisarze w ciągu jednej nocy tworzyć będą opowiadania z Gdańskiem w tle.

Obecność Grassa w Gdańsku uczci także wydawnictwo Oskar, polski edytor książek pisarza. - Na wernisażu w Gdańskiej Galerii Miejskiej 30 czerwca przedstawimy najnowszą przetłumaczoną na polski książkę Grassa, zbiór jego esejów "W drodze z Niemiec do Niemiec" - zapowiada Joanna Konopacka, redaktor naczelna wydawnictwa.

W "Drodze z Niemiec do Niemiec" Günter Grass bardzo krytycznie komentował proces zjednoczenia obu państw niemieckich, czym spowodował swego czasu polityczną burzę. Niedawno światową burzę wywołał wiersz Grassa, zamieszczony w kilku gazetach, piętnujący państwo Izrael za to, że jest rzekomym zagrożeniem dla światowego pokoju. Po publikacji tego wiersza Izrael zapowiedział, że pisarz stał się w nim osobą niepożądaną. Gdańscy Żydzi zapowiedzieli zaś, że nie zaproszą już Güntera Grassa do swojej synagogi.

- Jesteśmy społecznością dialogu, ale Günter Grass przekroczył tamtym wierszem dopuszczalne granice - podtrzymuje ówczesne deklaracje Michał Samet, przewodniczący gdańskiej gminy żydowskiej. - Życzymy panu Grassowi miłego pobytu w Gdańsku, ale nie musi on przecież w tym czasie odwiedzać naszej synagogi.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki