Zamiast historii konsumpcja

  Zamiast historii konsumpcja

  Mikołaj Bryk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czy patriotyzm jest reliktem przeszłości? Co czuje młody Polak na widok biało-czerwonej flagi? Co znaczą święta narodowe dla młodych Polaków? Wobec tego, czym jest patriotyzm? Znawca historii Polski zdaje sobie sprawę, że od co najmniej 300 lat nasz kraj nie był tak zamożny i bezpieczny jak dzisiaj.
  Polityczny i gospodarczy liberalizm oferuje obywatelowi RP poczucie bezpieczeństwa i możliwość samorealizacji. Rzesze młodych ludzi, w tym studentów, ulegają modzie na konsumpcyjny styl życia. W czasie spotkań towarzyskich powraca temat pieniędzy, szybkich samochodów i ekstremalnych sportów.
  Młodość niechętnie patrzy w przeszłość.

  Czy student, który korzysta z szeroko pojętej wolności, nie potrafi ukłonić się historii? Wystarczy, jeśli pamięta o świętach narodowych upamiętniających przełomowe momenty w dziejach naszego kraju. Wyniki minisondy przeprowadzonej wśród studentów w Szkole Wyższej Ateneum, wydają się być optymistyczne. Piętnaściorgu z nich zadano pytanie: z czym kojarzy ci się 11 listopada?

  Dwanaście osób znajdujących się w tej grupie podało prawidłową odpowiedź: z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozostała trójka (20 proc.) tego nie wiedziała bądź nie była pewna. A szkoda, i trochę wstyd, ponieważ był to przełomowy moment w historii naszego kraju.
  11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Ten dzień był początkiem ustanawiania nowego porządku w Europie.

  W tym samym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Ten fakt był zapowiedzią, że powojenny ład na Starym Kontynencie nie może zaistnieć bez niepodległego państwa polskiego. Od tej chwili odradzająca się Polska od podstaw budowała system polityczny, społeczny, scalała swe ziemie gospodarczo.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo