27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Mniej ofiar na "jedynce"

  Mniej ofiar na "jedynce"

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Po blisko roku od otwarcia autostrady A1 liczba kolizji i wypadków na przebiegającej nieopodal krajowej "jedynce" spadła aż o połowę. Odnotowano 25-procentowy spadek liczby osób rannych, a co najważniejsze - o połowę mniej osób zginęło na tej trasie.
  Świadczą o tym dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W okresie od 23 grudnia 2006 roku do 31 sierpnia 2007 roku na odcinku od granicy województwa (Pieniążkowo) do skrzyżowania z drogą krajową S6 (Rusocin) na "jedynce" zanotowano aż 246 kolizji i 52 wypadki. Zostały w nich ranne 83 osoby, a 11 zginęło. W tym samym okresie, rok później, gdy korzystano już z autostrady, było 116 kolizji i 40 wypadków. Ranne zostały 63 osoby, a 5 straciło życie.

  - Ci, którzy mówią, że autostradą jeździ się im bezpiecznej, mają zdecydowanie rację - cieszy się Ewa Łydkowska, rzeczniczka Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza A1. - Chcemy to jeszcze bardziej poprawić. Dlatego do ośrodków szkoleniowych dla przyszłych kierowców trafi niedługo film instruktażowy, który ma nauczyć, jak właściwie poruszać się po autostradzie.

  Na A1 od jej otwarcia, 23 grudnia ub.r. do 31 sierpnia br. policję wzywano do 32 kolizji i 2 wypadków. Ranne zostały cztery osoby. Nikt natomiast nie zginął i tak jest do chwili obecnej.
  - Na autostradzie liczba wypadków zawsze będzie inna z kilku bardzo prostych powodów- mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, któremu podlega krajowa "jedynka".

  - Nie dochodzi tam do zderzeń bocznych, a zazwyczaj do najechania na inny pojazd. Nikt też nie ma prawa pojawić się na pasie drogi.
  Obserwując "jedynkę", można odnieść wrażenie, że kierowcy polubili podróżowanie autostradą. Obecnie średnie dzienne natężenie ruchu na "jedynce" między Gniewem a Czarlinem wynosi zaledwie 2-3 tys. pojazdów na dobę. Jeszcze niedawno przemieszczało się tamtędy około 12 tys. aut. Wyraźne pustki zrobiły się też na drugim odcinku, z Czarlina do Rusocina.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo