Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o Euro 2012

Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
Nadciągający nieuchronnie turniej piłkarski budzi emocje nie tylko z powodów sportowych. Dyskusja dotyczy tego, czy uda się przygotować do mistrzostw UEFA w sposób godny bądź chociaż satysfakcjonujący. Dyskutanci zazwyczaj mają już na ten temat swoje zdanie, od którego na krok nie odstąpią. Oderwijmy się jednak na chwilę od emocjonujących debat i sięgnijmy do przepisów prawa.

Ustawa o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - taki tytuł nosi akt prawny, w którym zapisano, co ma się wydarzyć. Wynika z niej (również obowiązujące) rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsięwzięć związanych z Euro 2012. Nie będę się zajmował żadnymi subiektywnymi ocenami, tylko krótko przedstawię wynikający z prawa wykaz przedsięwzięć, jak to mówi ustawa, "niezbędnych do przeprowadzenia turnieju", w tym takich, które zostały "zawarte w ofercie przyjętej przez UEFA oraz objęte zobowiązaniami i gwarancjami Rady Ministrów lub jednostek samorządu terytorialnego". Słownikowo wyraz "niezbędny" oznacza "taki, bez którego nie można przetrwać, normalnie funkcjonować; taki, który jest bardzo potrzebny". I tylko takie przedsięwzięcia na podstawie ustawy mogą wynikać z rozporządzenia rządu.

W prawie zapisane zostały zatem centra pobytowe, centrum powiadamiania ratunkowego, zasilanie stadionu i Trójmiasta oraz budowa gazociągu. Nie pominięto systemu TRISTAR i Europejskiego Centrum Solidarności. Ja jednak skoncentruję się głównie na infrastrukturze do bezpośredniego użytku kibiców, a potem i mieszkańców Pomorza.

Przeczytaj inne felietony Piotra Dwojackiego

Zacznijmy od rozbudowy lotniska w Kosakowie tak, by możliwa była obsługa samolotów lotnictwa cywilnego oraz lotniska w Gdańsku. Lotniska mają sens wtedy, gdy można się z nich przedostać do celu, zapewne dlatego wykaz przedsięwzięć obejmuje budowę Kolei Metropolitalnej (pierwszy etap), rewitalizację kolei z Gdańska Głównego do stadionu, trzeci etap Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, a także przebudowę stacji Gdynia Główna i rozwój Szybkiej Kolei Miejskiej. I tyle o lataniu i jeżdżeniu po torach - nic więcej prawo dotyczące Euro 2012 nie przewiduje. Ani nic mniej.

W związku z tym, że Gdańsk "wyhodował" sobie obyczaj jeżdżenia samochodami, główny akcent położono na połączenia drogowe. Prawo przewidziało oczywiście przedsięwzięcia lokalne, tuż przy stadionie: przebudowę ul. Żaglowej i Stadionowej (przepisy nie używają nazwy "Pokoleń Lechii Gdańsk") oraz - na terenie między Marynarki Polskiej, Żaglową a stadionem - urządzenie zieleni i budowę parkingów (to ostatnie z jakiegoś powodu zostało wykreślone z rządowego rozporządzenia przed trzema tygodniami). Innym przedsięwzięciem lokalnym (ale o jakimż znaczeniu!) jest przebudowa węzła integracyjnego Gdańsk Śródmieście, zlokalizowanego między siedzibami Rady Miasta, Urzędem Wojewódzkim i Biskupią Górką. Przewidziano też budowę Trasy W-Z (odcinek Kartuska - Otomińska). Do tego w przepisach o Euro 2012 znalazło się "połączenie dróg krajowych" (Trasa Sucharskiego) oraz "połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk" (Trasa Słowackiego, wraz z "odcinkiem tunelowym").

Wszystko na temat Euro 2012 na Pomorzu

Poza wszystkimi wymienionymi przedsięwzięciami przepisy przewidziały jeszcze dwa. Odwodnienie terenu pod stadion "Arena Bałtycka" miało zapewne spowodować, że systemy sterujące stadionem się nie utopią ani nie zamokną i będą działać. No i ostatnie - ale nie najmniej ważne: "budowa stadionu Arena Bałtycka". Nie ma w ustawie ani rozporządzeniu rządu mowy, że stadion ma być przed Euro umyty. Nie ma też mowy o tym, że ma się bardzo różnić od Soccer City w Johannesburgu. Miał po prostu być - i jest.

CZYTAJ INNE FELIETONY/ BLOGI:

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki