28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Awantura o niemiecki napis

  Awantura o niemiecki napis

  Roman Kościelniak

  Aktualizacja:

  Zaczęło się od remontu dachu szkoły podstawowej. W trakcie prac odsłonięto betonową tablicę, w której został odciśnięty napis: "Anno 1909 Gemeindeschule". To wywołało prawdziwą burzę wśród mieszkańców. Spora grupa zaczęła domagać się usunięcia napisu.
  - Na budynku użyteczności publicznej nie powinno być napisu w języku obcym - argumentuje Józef Radziejewski, radny gminny z Żarnowca. - Zwłaszcza takiego, który przypomina bolesne czasy germanizacji naszego narodu. Jest to napis pruski, pojawił się świeżo po strajku uczniów we Wrześni.
  W wolnej już Polsce tablicy nie zlikwidowano, tylko ją zasłonięto. Stało się to około roku 1920. W takim stanie napis przetrwał do chwili obecnej. Teraz część mieszkańców wioski uważa, że napis powinien być niewidoczny.

  - Jak musi boleć starszych ludzi wspomnienie lat drugiej wojny światowej - mówi Józef Radziejewski. - Gdy uczęszczali do tej szkoły, nie wolno im było mówić w języku ojców. Napis przypomina im dni, gdy za mówienie po polsku bito.

  Przeciwnicy usuwania tablicy twierdzą, że trzeba zostawić dla potomnych ślad historii.
  - Nie zmienimy tego, że w tamtych latach byliśmy pod zaborem pruskim - oponuje Aleksandra Obszyńska, dyrektorka szkoły w Żarnowcu. - Usuwanie tablicy przypomina działanie talibów, którzy zburzyli olbrzymie posągi Buddy. Jakie możemy mieć moralne prawo do dopominania się o renowację polskich cmentarzy w Wilnie czy we Lwowie, jeśli sami wymazujemy ślady bytności Prusaków na naszym terenie?

  Dyrektor Obszyńska przypomina, że od wielu lat Krokowa współpracuje z niemiecką gminą Schweich. I to mimo bolesnej historii.

  Nad sprawą tablicy debatowali podczas ostatniej sesji radni gminy Krokowa.
  - Dyskusja była bardzo emocjonalna - przyznaje Marek Tylicki, przewodniczący Rady Gminy Krokowa. - Zwolennicy zasłonięcia napisu uważali, że jednoznacznie kojarzy się on z próbą wynarodowienia Polaków przez władze pruskie. Tablica nie przedstawia żadnych wartości artystycznych, napis odciśnięto w betonie. Dlatego radni jednogłośnie zobowiązali wójta do podjęcia działań zmierzających do zasłonięcia jej.

  Z tym jednak może być kłopot. Powiatowy konserwator zabytków Kinga Czachor napisała do wójta, że: "Budynek Szkoły Podstawowej jest jednym z nielicznych o znacznej wartości dla krajobrazu kulturowego wsi ze względu na formę oraz usytuowanie w przestrzeni historycznej". A zgłoszony został postulat o umieszczenie gmachu w ewidencji obiektów zabytkowych. Ponieważ owa tablica, zdaniem powiatowego konserwatora, jest pamiątkowa, więc winna być zachowana w niezmienionej formie.

  - To tylko notatka służbowa, a nie opinia - twierdzi Marek Tylicki. - Zresztą, jeśli jest mowa o zachowaniu w niezmienionej formie, to trzeba ją zasłonić, tak jak zrobiono to przed laty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Germanizacja?

  Bartekmat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Nie rozumiem dlaczego u niektórych ludzi występuje tendencja to tuszowania historii...

  Jak Polska była krajem komunistycznym to się nie mówiło o Katyniu, 17 września tłumaczono koniecznością...rozwiń całość

  Nie rozumiem dlaczego u niektórych ludzi występuje tendencja to tuszowania historii...

  Jak Polska była krajem komunistycznym to się nie mówiło o Katyniu, 17 września tłumaczono koniecznością ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny.

  A jak mamy demarkację to głośno mówi się "Ci komuniści to zawsze zakłamywali historie" po czym się okazuje że jakoś nie jesteśmy lepsi od tych okropnych komunistów bo sami do historii swoich terenów nie umiemy się przyznać.

  Zaznaczmy sobie szczególnie jeden szczegół otóż odnaleziony napis brzmi "Gemeindeschule Anno 1909" (szkoła gminna rok 1909) czyli jest to "pamiątka" wybudowania w 1909 roku danego budynku przeznaczonego na szkołę gminną. Ten napis nie jest obraźliwy dla narodu polskiego a jego funkcja jest informacyjna a nie propagandowa a kiedy wybudowano budynek szkoły na tych terenach językiem urzędowym był język niemiecki i tego już nikt nikt zmieni.

  Jak ktoś się bardzo upiera że trzeba zaznaczyć że ten napis jest "zły" bo przypomina o germanizacji to zamiast zasłaniać powinno się pod napisem umieścić stosowną historie budynku aby wszystko było jasne kto wybudował i po co.

  Ja ma wrażenie że z naszego narodu zamiast robić bohaterów i głośno powiedzieć "Zobaczcie tutaj próbowano zgasić naszą polskość ale nie udało się to i dziś możemy żyć w wolnej Polsce!" to robi się bandę przygłupów którym coś nie wyszło i ich kraj zniknął z map świata na 123 lata...

  Po prostu brak słów.

  --------
  Jak już rada gminy Krokowa chce zakrywać prawdę o germanizacji to proponuje aby podjęła uchwałę o likwidacji wszelkich budynków i elementów infrastruktury powstałych pomiędzy 1772 a 1915 rokiem.

  http://bartekmat.blogspot.com/2008/11/arnowiec-nie-dla-germanizacji-dzieci.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O biciu w szkole za posługiwanie się mową ojców.

  Z KASZUBSKIEJ ZIEMI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Pan Radziejewski mówi, że napis przypomina dni drugiej wojny światowej, gdy za mówienie po polsku bito. Czy dlatego trzeba usunąć napis sporządzony na szkole w 1909 roku, gdy o Hitlerze nikt nie...rozwiń całość

  Pan Radziejewski mówi, że napis przypomina dni drugiej wojny światowej, gdy za mówienie po polsku bito. Czy dlatego trzeba usunąć napis sporządzony na szkole w 1909 roku, gdy o Hitlerze nikt nie słyszał i za mówienie po polsku w tej szkole nikogo nie bito? Bo wtedy w Żarnowcu językiem ojców był język kaszubski. I czy z tego powodu, że w polskiej szkole zaraz po tej wojnie bito uczniów po rękach liniałem albo drewnianym piórnikiem, targano za uszy i obniżano oceny za mówienie w tej szkole w języku kaszubskim, należałoby zabiegać o usuwanie w Żarnowcu tablic w języku polskim?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo