Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksponaty z muzeum w Pelplinie w Czechach i Niemczech

Grażyna Antoniewicz
Srebrna rzeźba św. Barbary jest też logo wystawy
Srebrna rzeźba św. Barbary jest też logo wystawy materiały prasowe Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie posiada nie tylko jedną z najcenniejszych książek świata, jaką jest Biblia Gutenberga, ale też unikatową kolekcję średniowiecznej i nowożytnej sztuki sakralnej. Kilka zabytków prezentowanych jest na międzynarodowej wystawie "Europa Jagiellonica. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za władzy Jagiellonów 1386-1572" w Czechach.

- Ekspozycja (prawie 300 obiektów) pokazuje najcenniejsze dzieła ze zbiorów muzeów polskich, czeskich i niemieckich, ale także kościelnych. Niektóre nie były dotychczas pokazywane publicznie - mówi Karol Szarmański z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. - Widać tu nie tylko kunszt malarzy i rzeźbiarzy, ale też charakter i gust epoki.

Czytaj także: Obrazy i rękopisy słynnego burmistrza Gdańska Gralatha wrócą do miasta po 200 latach

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie reprezentują unikatowe dzieła sztuki złotniczej i malarskiej. Do Kutnej Hory pojechała pełna wdzięku, niewielka srebrna rzeźba świętej Barbary, będąca jednocześnie relikwiarzem. Inskrypcja na cokoliku ma datę 1514.
Historia tego złotniczego arcydzieła nie została w pełni udokumentowana, ale łączona jest z kościołem Mariackim w Gdańsku, a od końca XIX w. z sanktuarium maryjnym w Piasecznie.

Krzyż relikwiarzowy z 1545 roku, ufundowany przez biskupa Tydemana Giese, miał swój wcześniejszy pierwowzór. Oryginał powstał dzięki biskupowi chełmińskiemu Mikołajowi III Crapitzowi w 1498 roku, dla katedry w Chełmży. To nie jedyna fundacja tego hierarchy ceniącego sztukę.

- Z jego daru jest też kielich o wysmakowanej, późnogotyckiej formie, z 1503 roku, którego nodus ozdobiony został czerwonymi kamieniami szlachetnymi - opowiada Karol Szarmański. - Wybitne przykłady złotnictwa uzupełniają też dzieła malarskie. Taki jak obraz namalowany na dębowym podłożu "Zdjęcia z Krzyża" z 1495 roku, pochodzący z warsztatu nieznanego malarza toruńskiego. Artysta wykonał go dla kościoła Świętego Jana w Toruniu. Widać tu wyraźne wpływy sztuki niderlandzkiej.

Czytaj także: Wystawa zdjęć o współczesnej Ukrainie w w Gdańskiej Galerii Fotografii

Do oryginalnych i cennych dzieł, które reprezentują zbiory muzeum w Pelplinie na wystawie jagiellońskiej, należy też kwatera retabulum ołtarzowego "Pokłon Trzech Króli" z końca XIV w. Pierwotnie należała do wyposażenia kościoła parafialnego w Lalkowach.

Wystawa w Kutnej Hořze w Czechach jest dostępna dla zwiedzających od 18 maja. W Polsce zobaczymy ją w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ostatnim akordem będzie wystawa w Poczdamie w Niemczech.
"Europa Jagiellonica. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za władzy Jagiellonów 1386- 1572" to międzynarodowy projekt badawczo-wystawienniczy, który przybliża okres prawie 200-letniej obecności i rządów w Europie dynastii Jagiellonów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki