27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Karetki od najlepszego dilera

  Karetki od najlepszego dilera

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dwadzieścia supernowoczesnych i świetnie wyposażonych karetek rozpocznie służbę w stacjach pogotowia ratunkowego i szpitalach na Pomorzu od nowego roku. Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane technicznie pojazdy i będą wykorzystywane w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
  Ich zakup sfinansuje wojewoda. W swoim budżecie zarezerwował na ten cel 9 mln zł. Karetki trafią do 14 jednostek ratownictwa medycznego. Cztery ambulanse otrzyma Trójmiasto, pozostałe trafią do gmin, m.in. do Słupska, Bytowa i Lęborka, Kościerzyny, Pucka, Chojnic i Starogardu Gdańskiego. Warunek jest jeden - przyszli właściciele karetek muszą wydać pieniądze do końca roku. Niektórzy z nich już ogłaszają przetargi.


  Dziewięć milionów nie spadło na Pomorze jak manna z nieba - teraz - pod koniec roku.
  - Te pieniądze udało się "przesunąć" w tegorocznym budżecie dzięki temu, że na Pomorzu znacznie zmalało bezrobocie - tłumaczy Maja Opinc-Bennich, rzeczniczka prasowa wojewody pomorskiego. - Gdy tylko minister finansów wyraził na to zgodę, wojewoda natychmiast przeznaczył je na lepszy sprzęt dla ratownictwa medycznego.
  450 - tyle tysięcy złotych wojewoda przeznacza na zakup jednej karetki
  - Gdy wymienimy stare, wyeksploatowane karetki na nowe, do "załatwienia" zostanie nam tylko sprawa lądowisk dla samolotów sanitarnych i modyfikacja sieci szpitalnych oddziałów ratunkowych - cieszy się Ryszard Sulęta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Do 2012 roku ma być gotowy na Pomorzu sprawnie działający system ratownictwa. Nowe karetki są jego bardzo ważnym elementem.
  Pomorze ma 77 karetek, w całej Polsce jest ich ok. 1400. - To więcej niż w innych krajach Unii, choćby w Niemczech - tłumaczy Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - "Więcej" nie znaczy jednak "lepiej". Tam pogotowie jest od ratowania życia, u nas wciąż wyręcza podstawową opiekę zdrowotną i jeździ do banalnych zachorowań. Problem więc nie tyle w liczbie karetek, co ich jakości.

  Trumny na kołach, "rzęchy", weteranki - tak do niedawna kierowcy stacji pogotowia w Pomorskiem określali stan techniczny karetek, którymi wyjeżdżali, by ratować ludzi w stanie zagrożenia życia.

  - To prawda - przyznaje dr Jerzy Karpiński. Wiele z nich nadal nadaje się do natychmiastowej wymiany ze względu na zatrważający stan techniczny. - A stan techniczny ambulansu to ważny element bezpieczeństwa. Karetka, która wiezie ofiarę wypadku czy chorego z zawałem serca, nie ma prawa się zepsuć. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej ambulans, który ma na liczniku powyżej 200 tys. km lub ma więcej niż 4 lata, musi być wymieniony. Pomorze stara się spełniać te standardy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  20 a jest 18?!

  wic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Dwadzieścia supernowoczesnych i świetnie wyposażonych karetek, a ja naliczyłem 18.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo