Menu Region

Gdańsk: Wieżowiec na Żabiance może powstać. Radni wyrazili...

Gdańsk: Wieżowiec na Żabiance może powstać. Radni wyrazili zgodę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

ewel, kg

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Kontrowersyjny wieżowiec przy skrzyżowaniu ul. Gospody i Pomorskiej może powstać. Plan uwzględniający jego budowę zaakceptowali w czwartek miejscy radni. Burzliwa dyskusja podczas XXVII sesji Rady Miasta Gdańska trwała niemal dwie godziny.
1/2

Podczas sesji gdańscy radni zgodzili się na budowę wieżowca na Żabiance

(© P.Świderski)

O pomyśle budowy 60-metrowego budynku ze sklepami i mieszkaniami głośno zrobiło się ponad dwa lata temu. Projekt od początku spotkał się z ostrym sprzeciwem okolicznych mieszkańców, kilkunastu z nich pojawiło się na czwartkowej sesji. Wskazywali na problemy, jakie może spowodować wieżowiec: korki, hałas, brak miejsc do parkowania, negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

Wcześniej do Biura Rozwoju Gdańska zgłosili ponad 400 uwag.
Prezydent po ich weryfikacji przez BRG odrzucił wszystkie, a plan w ubiegłym tygodniu zaakceptowała Komisja Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Gdańsk: Na Żabiance powstanie kolejny wieżowiec?

Pomysł planu miejscowego zagospodarowania pozwalającego na budowę wieżowca referował radnym dyrektor BRG Marek Piskorski. - Jeśli mieszkańcy Gdańska nie znajdą sobie miejsca wyposażonego w szkoły, komunikację, infrastrukturę kulturalną, to przeniosą się na obrzeża albo, co gorsza, do innych miast - argumentował.

Mówił o wysokiej średniej wieku na Żabiance i rezerwach szkół, które mogłyby przyjąć od 400 do nawet 750 uczniów.
- Mogłyby obsłużyć nawet 5 tys. nowych mieszkańców - zaznaczył Piskorski. Podkreślił, że analizy, na których bazowali planiści, podejmując decyzję, wskazują, że budynek nie będzie dla nich szczególnie uciążliwy.

To właśnie analizy wywołały największe kontrowersje. - Badania, na które powołuje się BRG, pochodzą z 2003 i 2007 r. Sytuacja zmieniła się od tego czasu diametralnie. Jest więcej samochodów, otwarto Ergo Arenę. To projekt wadliwy - przekonywał Jacek Teodorczyk z PiS.

Czytaj też: Sprawa wieżowca na Żabiance. Odrzucone uwagi mieszkańców i bezskuteczne protesty. Radni zdecydują

Piskorski bronił analiz, które - jak przekonywał - zawierały także prognozy i to na nich mieli oprzeć się projektanci.

Nowy plan zagospodarowania poparło 21 radnych. Klub PiS zamierza skierować projekt do wojewody, by ten sprawdził, czy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostały w nim zawarte aktualne analizy.

Podczas sesji Rady Miasta, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz ogłosił, że większościowy akcjonariusz Lechii Gdańsk, Andrzej Kuchar chce sprzedać klub miastu. Czytaj więcej na temat propozycji Andrzeja Kuchara

O czym jeszcze dyskutowali gdańscy radni? Przebieg sesji na żywo znajdziesz TUTAJCodziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.