Gdańsk: Wieżowiec na Żabiance może powstać. Radni wyrazili...

Gdańsk: Wieżowiec na Żabiance może powstać. Radni wyrazili zgodę

ewel, kg

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Podczas sesji gdańscy radni zgodzili się na budowę wieżowca na Żabiance
1/3
przejdź do galerii

Podczas sesji gdańscy radni zgodzili się na budowę wieżowca na Żabiance ©P.Świderski

Kontrowersyjny wieżowiec przy skrzyżowaniu ul. Gospody i Pomorskiej może powstać. Plan uwzględniający jego budowę zaakceptowali w czwartek miejscy radni. Burzliwa dyskusja podczas XXVII sesji Rady Miasta Gdańska trwała niemal dwie godziny.
O pomyśle budowy 60-metrowego budynku ze sklepami i mieszkaniami głośno zrobiło się ponad dwa lata temu. Projekt od początku spotkał się z ostrym sprzeciwem okolicznych mieszkańców, kilkunastu z nich pojawiło się na czwartkowej sesji. Wskazywali na problemy, jakie może spowodować wieżowiec: korki, hałas, brak miejsc do parkowania, negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

Wcześniej do Biura Rozwoju Gdańska zgłosili ponad 400 uwag. Prezydent po ich weryfikacji przez BRG odrzucił wszystkie, a plan w ubiegłym tygodniu zaakceptowała Komisja Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Gdańsk: Na Żabiance powstanie kolejny wieżowiec?

Pomysł planu miejscowego zagospodarowania pozwalającego na budowę wieżowca referował radnym dyrektor BRG Marek Piskorski. - Jeśli mieszkańcy Gdańska nie znajdą sobie miejsca wyposażonego w szkoły, komunikację, infrastrukturę kulturalną, to przeniosą się na obrzeża albo, co gorsza, do innych miast - argumentował.

Mówił o wysokiej średniej wieku na Żabiance i rezerwach szkół, które mogłyby przyjąć od 400 do nawet 750 uczniów.
- Mogłyby obsłużyć nawet 5 tys. nowych mieszkańców - zaznaczył Piskorski. Podkreślił, że analizy, na których bazowali planiści, podejmując decyzję, wskazują, że budynek nie będzie dla nich szczególnie uciążliwy.

To właśnie analizy wywołały największe kontrowersje. - Badania, na które powołuje się BRG, pochodzą z 2003 i 2007 r. Sytuacja zmieniła się od tego czasu diametralnie. Jest więcej samochodów, otwarto Ergo Arenę. To projekt wadliwy - przekonywał Jacek Teodorczyk z PiS.

Czytaj też: Sprawa wieżowca na Żabiance. Odrzucone uwagi mieszkańców i bezskuteczne protesty. Radni zdecydują

Piskorski bronił analiz, które - jak przekonywał - zawierały także prognozy i to na nich mieli oprzeć się projektanci.

Nowy plan zagospodarowania poparło 21 radnych. Klub PiS zamierza skierować projekt do wojewody, by ten sprawdził, czy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostały w nim zawarte aktualne analizy.

Podczas sesji Rady Miasta, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz ogłosił, że większościowy akcjonariusz Lechii Gdańsk, Andrzej Kuchar chce sprzedać klub miastu. Czytaj więcej na temat propozycji Andrzeja Kuchara

O czym jeszcze dyskutowali gdańscy radni? Przebieg sesji na żywo znajdziesz TUTAJCodziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Adamowicz, Lisicki, Oleszek i inne śmieci

ness (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

Gdańska mafia od 1998 roku świadomie przeznacza co miesiąc 1,25 miliona PLN na finansowanie Przedsiębiorstw Gospodarki Mieszkaniowej (przed likwidacją GZNK) i Gdańskiego Zarządu Nieruchomości...rozwiń całość

Gdańska mafia od 1998 roku świadomie przeznacza co miesiąc 1,25 miliona PLN na finansowanie Przedsiębiorstw Gospodarki Mieszkaniowej (przed likwidacją GZNK) i Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (GZNK), który według obowiązującej ustawy o finansach publicznych nie miał prawa być utworzony w 2002 roku.
Mafioso Jacek Łapiński dyrektor GZNK rokrocznie infantylnie fałszuje plany finansowe firmy ujmując w nich dochody z dzierżaw nieruchomości Skarbu Państwa jako dochody własne zakładu. (Dowody: www.gznk.pl)

Wirtualna firma GZNK nie posiada i nie posiadała dochodów własnych. Łapiński dyletant zawodowy i śmieć przybyły z Górnego Śląska nie ma świadomości popełnianych przez siebie czynów w prawie kwalifikowanych ze względu na szczególną szkodliwość czynu jako zbrodnia.

Piętnastoletnie kary godne oszustwo popełniane jest w celu wypłacania nienależnych wynagrodzeń nikomu niepotrzebnych i nic nierobiących obecnie 345 urzędników-pasożytów GZNK, których skorumpowana banda Adamowicza bała się zwolnić w ochronie własnych tyłków na ciepłych posadach w roku 1998.

Oszuści Adamowicz, Oleszek, Lisicki i reszta skorumpowanych uchwaliła w tym celu korupcyjną, bezwzględnie nieważną Uchwałę Nr III/51/2002 Rady Miasta Gdańska z dnia 05 grudnia 2002 roku, która jest całkowicie sprzeczna z Ustawą o finansach publicznych z 26 listopada 1998 roku i jej nowelami.
Mafia podczas swojego urzędowania wyrządziła szkodę Skarbowi Państwa określaną jako szkoda wielkich rozmiarów co według Ustawy z dnia 18 marca 1921 roku o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników kwalifikuje ich do rozstrzelania.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a ja się cieszę

jana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 69 / 58

gdyby wzięto pod uwagę te wszystkie protesty to Zabianka dużo by straciła . Tak przecież było z budową hali Ergo Arena. Nawet teraz żabiankowscy emeryci nie chcą tego obiektu choć korzystają z...rozwiń całość

gdyby wzięto pod uwagę te wszystkie protesty to Zabianka dużo by straciła . Tak przecież było z budową hali Ergo Arena. Nawet teraz żabiankowscy emeryci nie chcą tego obiektu choć korzystają z tych pięknych zadbanych terenów,Tak samo będzie z tymi nowymi blokami. Budujcie, niech moja dzielnica pięknieje.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cóż, wybieracie sobie PlaCformę?

Polihistor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 54

No, to macie!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i bardzo dobrze

Żabiankowiczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 65 / 68

Żabianka to genialnie położone osiedle i czas wprowadzić trochę świeżych inwestycji, to fajne ale na razie strasznie stetryczałe osiedle pełne protestujących pieniaczy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto utrzyma nowy stadion?

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 61 / 44

Bez silnej drużyny piłkarskiej która zdolna będzie przyciągnąć na stadion min 20 tys kibiców, tego stadionu miasto nie utrzyma.
O tym trzeba aby radni wiedzieli i nie traktowali poważnie...rozwiń całość

Bez silnej drużyny piłkarskiej która zdolna będzie przyciągnąć na stadion min 20 tys kibiców, tego stadionu miasto nie utrzyma.
O tym trzeba aby radni wiedzieli i nie traktowali poważnie pozorowanych działań prezydenta typu zorganizowanie spotkania itp.Prezydent ma inne skuteczne instrumenty, niech z nich skorzysta.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.......do Józefa

normalny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 68

..stara prawda mówi ..."głupich nie sieja ,sami sie rodzą "....ale Ty ignorancie nawet do tej kategorii sie nie zaliczasz ....moze by tak na wczasy sie udac ....np Starogard Gd,lub Srebrzysko ....i...rozwiń całość

..stara prawda mówi ..."głupich nie sieja ,sami sie rodzą "....ale Ty ignorancie nawet do tej kategorii sie nie zaliczasz ....moze by tak na wczasy sie udac ....np Starogard Gd,lub Srebrzysko ....i spiesz sie chłopie bo to juz ostatni dzwonek w Twoim przypadku .....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oleszek krzyz zaslugi RZYGAM ZA TO ZE JEST DZIURA BUDRZETOWA NIE DO OBRONIENIA

JOZEF (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

MAFIA PLATFUSOWSKA SOBIE FUNDUJE SAME ZASLUGI ZA TO ZE POLSKA JEST W ROZBOIRZE JUZ NIE NA KOLANACH ALE CZOLGAJA SIE PRZED NIEMCAMY I RUSKIMY ABY DOSTAC ZASLUGI TO SZAMBO OLESZEK SZAMBO JAK...rozwiń całość

MAFIA PLATFUSOWSKA SOBIE FUNDUJE SAME ZASLUGI ZA TO ZE POLSKA JEST W ROZBOIRZE JUZ NIE NA KOLANACH ALE CZOLGAJA SIE PRZED NIEMCAMY I RUSKIMY ABY DOSTAC ZASLUGI TO SZAMBO OLESZEK SZAMBO JAK TAM TWOJE STUDIA UKONCZYLES A KIEDY CHODZILES PLATFORMA TO SZAMBO JAKIEGO NIE BYLO OD WOJNY zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo