Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 8-9 listopada 2008...

  Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 8-9 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Świetliki zagrają w Gdyni


  Sobota 20.00
  Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 25 i 30 zł


  Przed rokiem zespół Świetliki świętował 15-lecie swojej działalności, a jeden z jego liderów, Marcin Świetlicki - trzydziestolecie pracy twórczej. Powstanie grupy w 1992 roku w Krakowie odmieniło pojmowanie piosenki poetyckiej w Polsce. Na czele stanął dość młody i bardzo obiecujący wówczas poeta Marcin Świetlicki, który nie objawił się jako kolejny tzw. bard, ale melorecytował swoje wiersze stojąc na pierwszym planie zespołu rockowego, w dodatku zespołu wykonującego bardzo niemodną wówczas muzykę punkową. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, chociażby to, że Świetliki z ciekawostki stały się w polskiej kulturze uznaną marką.
  Przez lata umocniła się także pozycja Świetlickiego w polskiej literaturze. Zespół ma na swoim koncie pięć bardzo udanych albumów. Płyty "Ogród koncentracyjny, "Cacy cacy fleischmaschine", "Perły przed wieprze", "Złe misie" i "Las Putas Melancolicas" z gościnnym udziałem Bogusława Lindy - weszły do kanonu polskiego rocka i zaskarbiły Świetlikom rzeszę wiernych fanów.

  Future Shorts


  Niedziela 19.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 8-14 zł


  W klubie Żak będziemy mogli obejrzeć kolejną porcję filmów krótkometrażowych z cyklu Future Shorts. Zobaczymy zestaw międzynarodowych produkcji pokazywanych w trzydziestu kinach w samej Wielkiej Brytanii oraz trzydziestu pięciu krajach na całym świecie. Wśród nich znajdzie się unikatowa kolekcja krótkich filmów, m.in. czarujący i zabawny "Hotel Chevalier" Wesa Andersona z rolą Natalie Portman, teledyski The Cinematic Orchestra oraz Gnarls Barkley, film z DVD "Adventures in short film", festiwalowy hit z Australii "I love Sarah Jane".

  Kameralistyka


  Niedziela 18.00
  Sopot, PFK, Opera Leśna, Moniuszki 12
  Bilety: 20 i 30 zł


  Gościem specjalnym koncertu sopockiej Polskiej Filharmonii Kameralnej będzie Szymon Szurmiej - polski aktor, reżyser, działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Wystąpi orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie koncertu m.in. suita z musicalu "Skrzypek na dachu", koncert klarnetowy A-dur Mozarta i suita z opery "Porgy and Bess".

  Sarmacja


  Sobota 17.00, 20.00
  Gdańsk, teatr Wybrzeże, Targ Węglowy
  Bilety: 20 i 30 zł


  Głośny spektakl "Sarmacja" Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego i z muzyką Marka Kuczyńskiego zawitał do miasta, w którym mieszkają wszyscy trzej panowie. Piękna wdowa romansuje z Xawerym, który służy obcym mocarstwom. W trakcie igraszek miłosnych kochankowie gubią listy o wielkiej wadze politycznej. Dziad Lirnik i Magister dowcipnie komentują wydarzenia. Sejm zdemoralizowany, posłowie szantażują konkurencję. Król plącze się wśród kochanek i długów. Oligarchowie zagarniają mienie publiczne. Sarmacja w nas tkwi, mimo że dziś chodzimy bardziej z francuska - zdają się przekonywać Huelle i reżyser. A czynią to bez taniej dydaktyki, wręcz przeciwnie - wołają głosem Jacka Kaczmarskiego (w spektaklu słyszymy pięć jego piosenek z płyty "Sarmacja").

  Czesław Śpiewa dla studentów


  Sobota 20.00
  Gdańsk, klub Ygrek, Polanki 65
  Niedziela 20.00
  Gdańsk, klub Ausajder, Do Studzienki 34a
  Bilety: 25 i 20 zł


  Wokalista i kompozytor, absolwent Royal Danish Music Academy, Czesław Mozil, znany bardziej jako projekt muzyczny pod nazwą Czesław Śpiewa, ponownie odwiedzi Gdańsk, by tym razem zagrać w klubach studenckich. Artysta od ponad dwudziestu lat mieszka i komponuje w Danii. Jest liderem zespołu Tesco Value, tworzy muzykę do spektakli teatralnych. Gra muzykę trudną do zdefiniowania, sam Mozil twierdzi, że jest to połączenie tanga, pop kabaretu, punka i inteligentnego rocka. Na początku kwietnia wydał płytę zatytułowaną "Debiut", na której znalazły się piosenki na podstawie wierszy Michała Zabłockiego. Sześć tygodni po premierze album uzyskał status złotej płyty, a sam Mozil stał się obecnie jednym z bardziej rozchwytywanych artystów nad Wisłą.

  Zaduszki filmowe


  Sobota 19.00, niedziela 18.00
  Gdynia, Klub Filmowy, Waszyngtona 1
  Bilety: 10 i 15 zł


  DKF Żyrafa w ramach zaduszek filmowych przypomina wybitnych reżyserów, utalentowanych filmowców, których nie ma już wśród nas. W sobotę zobaczymy klasykę polskiego kina, dramat "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku ze wspaniałymi rolami Lucyny Winnickiej, Leona Niemczyka i Zbigniewa Cybulskiego. Niedziela to dzień Witolda Leszczyńskiego. Pokazana zostanie "Siekierezada" z 1985 roku, ekranizacja prozy Edwarda Stachury, oraz filmy krótkometrażowe reżysera.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo