Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Samorządy zaprojektują obwodnicę

  Samorządy zaprojektują obwodnicę

  Joanna Kielas

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej, czyli trasa, która ma odkorkować krajową szóstkę, powstanie - przynajmniej na papierze. Pomorskie samorządy biorą sprawy w swoje ręce i samodzielnie przygotowują projekt OPAT.
  Co prawda Ministerstwo Transportu sceptycznie, jak na razie, podchodzi do finansowania tej ważnej inwestycji ze środków centralnych, ale samorządy nie odpuszczają.

  - Chcemy w ten sposób pokazać decydentom z Warszawy, że bardzo nam zależy na tej drodze, że sami robimy ten "pierwszy krok" - wyjaśnia Marek Panek, sekretarz powiatu wejherowskiego.

  Przypomnijmy, że Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej ma być przedłużeniem istniejącej trójmiejskiej obwodnicy i dalej przez tereny gminy Kosakowo ma dojeżdżać do Redy.
  W tym mieście, według wstępnej koncepcji, miała łączyć się z krajową szóstką. Projekt wspólnie przygotuje 12 samorządów: województwa pomorskiego, Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa, powiatu wejherowskiego i puckiego, gminy wiejskiej i miejskiej Puck, Helu, Jastarni, Władysławowa i Kosakowa.

  Każdy z tych samorządów będzie musiał znaleźć w swoim budżecie fundusze na ten cel w ciągu dwóch najbliższych lat. W Redzie radni już zadecydowali - miasto przeznaczy na ten cel w 2009 i 2010 r. prawie 60 tys. zł.

  O ile samorządy lokalne są przekonane o konieczności budowy obwodnicy północnej, o tyle takiego zrozumienia dla tej drogi w Warszawie już nie ma. Zdaniem urzędników z centrali, ważniejsza jest, i powinna powstać w pierwszej kolejności, tzw. trasa kaszubska, która też ma odciążyć ruch na krajowej szóstce.

  Ta droga z kolei zacznie się już w Lęborku i poprzez tereny powiatu wejherowskiego ma połączyć się z obwodnicą trójmiejską. W tym przypadku jednak, choć pieniądze w budżecie centralnym mają być, to niezwykle trudno ustalić ostateczny przebieg trasy.

  Dzieje się tak ze względu na duże protesty mieszkańców terenów, przez które planowana droga ma przebiegać. Nikt nie chce mieć w swoim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu, a w skrajnych przypadkach budowa drogi kaszubskiej będzie się też łączyła nawet z wyburzaniem domów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo