Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pitawal Pomorski. Areszty gotowe na przyjęcie kibiców

Jacek Wierciński
- Jesteśmy w stałym kontakcie z policją, sądami i prokuratorami - zapewniają funkcjonariusze
- Jesteśmy w stałym kontakcie z policją, sądami i prokuratorami - zapewniają funkcjonariusze oisw w gdańsku
Euro 2012 to sprawdzian dla strażaków i policjantów. W cieniu spektakularnych ćwiczeń, np. ewakuacji lotniska, przygotowuje się także Służba Więzienna.

Mistrzostwa oznaczać mogą nie tylko dobrą zabawę. Zdarza się, że te mniej pozytywne emocje nie zostają na stadionie czy przed telewizorem, a kibice wyładowują je na koszach, przystankach tramwajowych czy na sobie nawzajem. Co z aresztantami, jeśli gdańskie Euro czeka taki "czarny scenariusz". Służba Więzienna przekonuje, że jest gotowa i nic jej nie zaskoczy.

- Osoby, które podczas rozgrywek piłkarskich popełnią przestępstwo, na pewno zostaną przyjęte do aresztów śledczych - zapewnia major Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku. - Jednostką penitencjarną, do której w pierwszej kolejności kierowani będą tymczasowo aresztowani, skazani lub ukarani, będzie Areszt Śledczy w Gdańsku. Jeśli zaistnieje potrzeba izolowania większej liczby osób, przygotowane będą kolejne trzy areszty śledcze: w Elblągu, Wejherowie oraz Starogardzie Gdańskim - wymienia.

Czytaj także: Pitawal Pomorski: Jako świadek możesz pozostać anonimowy

Witkowski dodaje, że do Euro 2012 SW przygotowuje się od dłuższego czasu i jest przygotowana nie tylko na drobne wybryki.
Choć jak podkreśla na Pomorzu nie było potrzeby przenoszenia więźniów na okres turnieju do innych zakładów karnych, przyznaje jednak, że w razie konieczności przygotowano odpowiednie procedury.
- Istnieje możliwość alokacji wcześniej wytypowanych skazanych z aresztów śledczych do kolejnych pięciu zakładów karnych podległych OISW w Gdańsku - mówi.
Więźniowie, w zależności od odbywanych wyroków, mieliby wtedy trafić m.in. do zakładów karnych w Kwidzynie, Gdańsku Przeróbce i Sztumie.

- Pozostajemy w stałym kontakcie z policją, sądami i prokuratorami. Informacje o liczbie osób, które będą kierowane do aresztów śledczych, o ich narodowości i zachowaniu, będziemy uzyskiwać odpowiednio wcześnie, aby dokonywać przemieszczeń tych osadzonych, którzy już są izolowani - mówi Witkowski. Przekonuje, że jeśli tego typu działania będą konieczne, kilka czy kilkanaście godzin - potrzebnych prokuraturze czy policji, wystarczy, by się przygotować na przyjęcie nawet 50 i więcej zatrzymanych.
Czerwiec zapowiada się dla pomorskich strażników i konwojentów wyjątkowo pracowicie. SW w Gdańsku nie została bowiem na okres Euro 2012 wzmocniona przez dodatkowych funkcjonariuszy z innych części kraju, wstrzymała więc urlopy swoich pracowników.

Zobacz także: Pitawal Pomorski: Jak rozpoznać fałszywe pieniądze?

A jeśli zatrzymanymi nie będą kieszonkowcy, ale chuligani? - Jesteśmy przygotowani do reagowania na ewentualne zachowania agresywne wśród aresztowanych. Funkcjonariusze pełniący służbę w oddziałach mieszkalnych i gdańska Grupa Interwencyjna Służby Więziennej wiele razy w ciągu ostatnich miesięcy ćwiczyli wspólnie różnorodne scenariusze możliwych sytuacji - relacjonuje Witkowski.

W sytuacjach kryzysowych, oprócz gdańskich strażników, do akcji włączeni zostaną także ich koledzy z grup interwencyjnych z okręgów bydgoskiego i olsztyńskiego.
Jak strażnicy poradzą sobie z krewkimi obcojęzycznymi "kibolami"?
- W aresztach śledczych i zakładach karnych pełnią służbę funkcjonariusze biegle posługujący się językami obcymi - przekonuje Witkowski. Przyznaje, że jedynym problemem mogą być Chorwaci. Jeśli angielski nie wystarczy - w razie konieczności pomóc będą musieli wynajęci tłumacze.
Służba Więzienna podkreśla, że choć na Euro przygotowała procedury, które mają pomóc poradzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach, nie zakłada z góry, że w tym okresie potrzebne będą nadzwyczajne środki.
- Przyjmowanie do odbycia kary czy realizowania postanowienia sądu lub prokuratury o tymczasowym aresztowaniu oraz konwojowanie osadzonych pomiędzy jednostkami penitencjarnymi to czynności, które Służba Więzienna realizuje permanentnie. Jesteśmy więc do tego dobrze przygotowani - mówi Witkowski.

Czytaj też: Pitawal Pomorski: CSI Kryminalne zagadki, czyli tajemnice warsztatu policyjnego

Służba Więzienna to nie jedyna instytucja wymiaru sprawiedliwości, która przygotowuje się na turniej. W Gdańsku urlopy wstrzymano także sędziom i urzędnikom sądowym w sądach karnych. W pogotowiu czekają tłumacze i biegli sądowi.

Jeśli na turnieju dojdzie do chuligańskich wybryków, sprawnie opanować sytuację pomogą m.in. tak zwane sądy 48-godzinne. W ich przypadku zatrzymana osoba może usłyszeć zarzuty jeszcze tego samego dnia.

Pracowity okres czeka także prokuratorów.
- Oprócz zwykłych, w dniach meczowych uruchomimy także specjalne dodatkowe dyżury. To ważne, jeśli doszłoby do szczególnych sytuacji czy do jakiejś katastrofy - zaznacza prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Podkreśla jednak, że główny ciężar zabezpieczenia imprezy spoczywa nie na prokuraturze, a na policji.
A ta czeka na posiłki. Pomóc zabezpieczać mecze gdańskim policjantom pomoże kilkuset funkcjonariuszy ściągniętych z komend powiatowych z całego województwa.

Na poszczególne mecze Euro 2012 do miasta przyjedzie m.in. około 30 policjantów z Człuchowa i kolejnych 45 z Malborka i Kartuz.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki