25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Świetliki - stare i dobre

  Świetliki - stare i dobre

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Już od roku świętują piętnastolecie kariery. Komu jak komu, ale Świetlikom można wybaczyć tę odrobinę próżności i marketingu żerującego na sentymencie fanów. Nawet jakby świętowali i czwarty rok z rzędu to by im się wybaczało, bowiem Świetliki to zespół wyjątkowy.
  Dzięki temu kolektywowi, który zawiązał się w 1992 r. w Krakowie, odmieniło się pojmowanie piosenki poetyckiej w Polsce. Na czele stanął dość młody i bardzo obiecujący wówczas poeta Marcin Świetlicki i to było pierwszym precedensem, ponieważ w naszym kraju wcześniej śpiewaniem nie zajmowali się poeci tej miary.

  Drugim precedensem było to, że Świetllicki nie objawił się jako kolejny tzw. bard, ale melorecytował swoje wiersze stojąc na pierwszym planie zespołu rockowego, w dodatku zespołu wykonującego bardzo niemodną wówczas muzykę punkową. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, chociażby to, że Świetliki z ciekawostki stały się w polskiej kulturze uznaną marką.

  Po drugie, punkowe brzmienia zdążyły przez te lata już pięć razy wracać do łask. Po trzecie, potwierdziła się bardziej niż dobitnie pozycja w Świetlickiego w polskiej literaturze. Po czwarte, zespół ma na swoim koncie cztery bardzo udane albumy i czas najwyższy na piąty.
  Po piąte i ostatnie: kto tak pięknie jak oni potrafi zrzędzić, indyczyć się, smucić, drwić i łkać? Nikt i to od dobrych piętnastu sezonów, trwających już szesnaście lat z okładem.

  Gdynia, sobota, g. 20.00, klub Ucho, ul. św. Piotra 2, bilety: 25/30 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo