Gdzie dwóch się bije...

  Gdzie dwóch się bije...

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z generałem Romanem Polko, uczestnikiem tegorocznego Gdańskiego Areopagu, rozmawia Jarosław Zalesiński
  Na Areopagu będzie się Pan zastanawiał, czy siłą można doprowadzić do zgody. Można? Gdyby np. nie akcje militarne NATO w 1993 i 94 roku, nie byłoby porozumienia w Dayton?

  Jest to wielce prawdopodobne. Tak się jednak nie stało i dziś mamy na Bałkanach zupełnie inną sytuację niż na początku lat 90. Nie dalej niż kilka dni temu, podczas międzynarodowej konferencji na temat zwalczania terroryzmu, miałem okazję rozmawiać z wiceministrami obrony Serbii i Bośni, i z panią generał z Kosowa. Byłem pod ogromnym wrażeniem zmiany, jaka się dokonała w tych krajach.

  Byli w stanie rozmawiać ze sobą?
  Nie tylko rozmawiać. Oni doskonale ze sobą współdziałają, i to nie tylko w sprawach bezpieczeństwa.
  Serbski minister prosił panią generał z Kosowa o poparcie w sprawach akcesji do Unii, a Bośniak pokazywał mi dwa paszporty, na które swobodnie podróżuje, bo urodził się w Chorwacji, a mieszka w Bośni. Oni lepiej się w tej chwili porozumiewają między sobą niż z innymi. Podziękowali różnym międzynarodowym organizacjom, które, jak się okazało, tylko pasożytowały na konflikcie bałkańskim, i rządzą się sami.

  Dlaczego w takim razie akcja militarna w Kosowie cztery lat później nie dała tego samego?

  Dzięki sile można stworzyć warunki do budowania zgody, ale samo porozumienie powstaje w wyniku innych, niemilitarnych działań. Wojsko, np. w ramach misji pokojowej, może rozdzielić walczące strony, ale nie pogodzić je. To pole dla innych instytucji. Nie oznacza to jednak, że interweniować nie trzeba. Patrząc, jak problemy rozwiązują same zainteresowane strony czy np. pokojowe organizacje charytatywne, moglibyśmy doprowadzić do sytuacji takiej, jak w konfliktach etnicznych w Afryce, gdzie po wymordowaniu jednej strony nie było już kogo z kim godzić.

  W Kosowie próbowano załatwić sprawę bombardowaniami.

  Konflikt narastał i w pewnym momencie musiały wkroczyć wojska i rozdzielić walczące strony. Tak jak wchodzi się pomiędzy ludzi, którzy się biją na ulicy. Można przy okazji samemu oberwać, ale to jedyny skuteczny sposób przerwania bójki. Nie można bać się interwencji, pod warunkiem że po użyciu siły pojawi się pomysł na to, co dalej.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo