Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Szymbark kryje wciąż wiele tajemnic. Pytanie 29

Iwona Nody
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku można zwiedzać od świtu do zmierzchu. CEPR otwarte jest od godz. 9 do 19, a w niedziele od godz. 10.

Po zakupieniu biletów i uformowaniu grupy do odwiedzających dołącza przewodnik. Pierwszym przystankiem grupy jest Najdłuższa Deska Świata. To rekord Guinnessa z 2002 roku (później pobity przez sołectwo Wilkowo). Obecnie CEPR próbuje odzyskać tytuł. Cały czas trwają prace przy cięciu olbrzymiej daglezji. Teraz zajęli się tym profesjonaliści, ale każdy gość przybywający do centrum może się przyczynić do pobicia rekordu.

Wygraj drewniany dom! Tylko do poniedziałku możesz się przyłączyć do konkursu. Pytanie nr 28

Czasem odwiedzający CEPR wytkną jego pracownikom, że ścięli tak stare i piękne drzewo. Przewodnicy uspokajają - takich okazów jest w ostrzyckim lesie wiele.

Z resztek daglezji, która posłużyła do wycięcia poprzedniej deski, wykonano olbrzymi stół. U jego szczytu znajduje się krzesło, na którym siedział Lech Wałęsa. Przewodnicy żartują, że każdy, kto ma ambicje polityczne, powinien choć raz usiąść na tym samym miejscu co były prezydent. Jak była deska, to musi być i cieśla. Po przyjrzeniu się najdłuższej desce świata goście przechodzą do Muzeum Ciesielnictwa. To także sala biesiadna i miejsce, gdzie można coś zjeść i posłuchać kaszubskiej kapeli. Jeżeli będzie się miało trochę szczęścia, zobaczy się, jak muzycy grają na tarce do prania.

Czytaj także: Kaszubi pamiętają o rodakach z Kanady

Dom Sybiraka rozpoczyna dla wielu osób sentymentalną część wycieczki. Na mapach zamieszczonych przed obiektem zwiedzający odnajdują miejscowości, do których wywieziono ich bliskich.

Po wyjściu z obiektu wycieczki kierują się w stronę repliki łagru. Niedaleko znajduje się "pociąg jadący donikąd". To podarowany przez muzeum w Kościerzynie parowóz TY2. Niedaleko pociągu, w pomieszczeniu amfiteatru, umieszczono wystawę przedstawiającą cierpienia zesłanych na Syberię.

Odwiedzający CEPR powinni także zwiedzić Dom Trapera Kaszuby, który został przywieziony z Kanady, Dom z Adampola, bunkier TOW "Gryf Pomorski" oraz oczywiście "Dom stojący na głowie".

Pod koniec wycieczki goście zwiedzają zazwyczaj Halę Promocji Regionów. Znajduje się w niej największy koncertujący fortepian świata. Mimo olbrzymich rozmiarów można go przetransportować w dowolne miejsce. Zadbano o to, aby instrument nadawał się do rozkładania i ponownego składania. Goście często się zastanawiają, jak można grać na olbrzymich klawiszach. Na szczęście są one zwykłej wielkości. Dzięki temu na fortepianie mogą koncertować wybitni muzycy.

Wizytę w CEPR najlepiej jest zakończyć w Kaplicy Jedności Narodowej im. św. Rafała Kalinowskiego. Znajduje się w niej tyle eksponatów, że dokładne zwiedzanie zajęłoby cały dzień, ale to świetne podsumowanie całej wycieczki. W kaplicy znaleźć można i fragment bunkra TOW "Gryf Pomorski", i belki z Domu Sybiraka.

Wszystko o konkursie Wygraj drewniany dom

CEPR kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, takich jak dąb Ryszarda Kaczorowskiego, ptaszarnia z bażantem, wybieg dla danieli, kamień z czasów Chrzest Polski i park linowy.

Bilet wstępu do CEPR kosztuje 15 zł. Grupy zorganizowane powyżej 25 osób zapłacą po 12 zł. Dzieci do lat sześciu wchodzą za darmo.

Pytanie 29: Od czego rozpoczyna się zwiedzanie CEPR?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki