Sucharskiego bez wykopów

  Sucharskiego bez wykopów

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Blisko kilometrowy tunel pod Martwą Wisłą, czyli fragment przyszłej drogowej Trasy Sucharskiego, będzie budowany tzw. metodą drążoną. Tak zdecydowały wczoraj władze Gdańska.
  Co to oznacza w praktyce? W największym uproszczeniu - nie trzeba rozkopywać całego terenu (czyli stosować tzw. metody zatapialnej), lecz maszyna TBM, wyglądająca jak wielka śruba, będzie drążyć go pod ziemią.

  - Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce i zarazem pierwszy w ogóle budowany tą metodą - informuje Emilia Salach-Pezowicz, szefowa biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  - Decyzja o wyborze tej właśnie metody to oszczędność ok. 100 mln złotych - zwraca uwagę Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska. - Poza tym, gdybyśmy wybrali metodę zatapialną, pojawiłby się problem z ingerencją w infrastrukturę nabrzeżną, bazę paliwową Orlenu.
  Trasa Sucharskiego ma się kończyć przy Baltic Arenie.

  - Plan zakłada, że za cztery lata podczas mistrzostw będzie można przejechać Trasą Sucharskiego do stadionu. Będzie to możliwe właśnie m.in. dlatego, że zdecydowaliśmy się na budowę tunelu metodą drążoną. W przeciwnym razie pojawiłby się problem m.in. z wykupem gruntów, a to także wpłynęłoby na harmonogram - dodał Marcin Szpak.

  Plan władz miasta jest następujący. Przed Euro 2012 powinien powstać tunel oraz możliwość przejazdu Trasą Sucharskiego "na wprost". W późniejszym terminie mogą być budowane węzły komunikacyjne. Plan zakłada zakończenie inwestycji w 2013 r.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo