List ostatniej szansy?

  List ostatniej szansy?

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Końca konfliktu między polskim rządem a Komisją Europejską niestety nie widać. Urzędnicy w Brukseli i Warszawie od wielu miesięcy przerzucają się korespondencją.
  Zgadzamy się na sprzedaż majątku stoczni w ramach przetargów, ale chcemy, aby zachowana została produkcja statków w zakładach w Gdyni i Szczecinie. Taką odpowiedź wysłało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Skarbu na ultimatum komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

  Kroes kilka dni temu zażądała, aby rząd praktycznie natychmiast i bezwarunkowo zaakceptował jej plan ratowania stoczni, który przewiduje, że stocznie wystawią swój majątek na sprzedaż w otwartych przetargach. Inwestorzy z branży nie mogliby być preferowani, a pozostali chętni nie musieliby wcale produkować statków i przejmować kontraktów. Mogliby przejmować majątek bez pracowników, co wiąże się z czasowymi zwolnieniami dla tysięcy stoczniowców.


  Komisja Europejska grozi, że w razie braku akceptacji jej warunków nakaże stoczniom zwrot pomocy publicznej udzielonej od 2004 r., szacowanej na 7 mld zł.

  - Rząd zgadza się z propozycją komisarz Kroes w tym sensie, że akceptuje plan restrukturyzacji bez konieczności ogłoszenia upadłości stoczni - powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.
  Nie akceptuje jednak wszystkich warunków Brukseli. Jakie własne warunki stawia? Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, rząd nie jest od stawiania warunków.

  - To komisja je stawia. Liczymy jednak na możliwość dalszych rozmów w sprawie dopracowania szczegółów - powiedział Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

  Rząd chce, aby stocznie produkowały statki, a ich majątek został sprzedany bez przerywania produkcji.

  - W naszym interesie jest utrzymanie produkcji stoczniowej - zapewniał Gawlik.
  Inną produkcję, np. konstrukcji stalowych, resort dopuszcza jako uzupełnienie stoczniowej. Strona polska wolałaby także, aby majątek czysto produkcyjny w miarę możliwości trafił do jednego inwestora. Zbędne nieruchomości czy tereny mogą zostać podzielone i przeznaczone pod inną działalność niezwiązaną ze stoczniową.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo