Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gdański "Generał"

  Gdański "Generał"

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wszystko wskazuje na to, że za półtora roku na maszcie drewnianego żaglowca "Generał Zaruski" załopoce gdańska czerwona flaga z dwoma krzyżami i koroną.
  Akt notarialny dotyczący przekazania miastu Gdańsk tego klasycznego dwumasztowca, dotąd będącego własnością Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju w Warszawie, podpisano w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Podpisy pod dokumentem złożyli Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Grzegorz Jarząbek, prezes ZG LOK.

  - Przejęcie historycznego żaglowca przez Gdańsk jest wielkim dniem zarówno dla miasta, jak i dla muzeum, którego misję stanowi zachowanie morskiego dziedzictwa narodowego Polski - mówi Jerzy Litwin, dyrektor CMM. Po odnowieniu żaglowiec będzie cumował przy nabrzeżu muzealnym, obok statku muzeum "Sołdek", jako jeden z symboli dokonań Polaków na morzu.

  - "Generał Zaruski", znajdujący się w fatalnym stanie technicznyn, dość długo czekał na ratunek - stwierdził prezydent Adamowicz. - Jego przejęcie przez miasto jest dużym wyzwaniem i zarazem zobowiązaniem, bo żaglowiec trzeba gruntownie wyremontować i zarazem przywrócić mu dawny wygląd i świetność. Mamy już deklaracje wsparcia w tym przedsięwzięciu takich firm, jak Gdańska Stocznia Remontowa SA i Ikea oraz współdziałania ze strony Ligi Morskiej i Rzecznej, Związku Miast i Gmin Morskich i Stowarzyszenia Edukacja pod Żaglami.

  Miasto liczy też na to, że do ratowania żaglowca włączą się organizacje i szkoły, żeby każdy dołożył swoją cegiełkę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo