18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajem lokalu i kaucja

Redakcja
Łukasz Berg
Łukasz Berg
Łukasz Berg, z Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku odpowiada na pytania czytelników

Planuję wynajęcie swojego mieszkania na czas określony. Obawiam się o ewentualne straty, które mogą zostać wyrządzone w wynajętym przeze mnie mieszkaniu. Wiem, że mogę żądać od najemcy wpłacenia kaucji. Jakiej wysokości kaucji mogę żądać przy wynajmie mieszkania?Na pokrycie jakich strat może zostać przeznaczona?

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. 2005 r. nr 31 poz. 266) zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Pobranie kaucji przez wynajmującego nie należy do jego obowiązków, a stanowi jedynie jego uprawnienie, z którego niekoniecznie musi skorzystać.

Kaucja ma na celu zabezpieczenie nie tylko należności czynszowych, ale również wszelkich innych należności z tytułu najmu, które na podstawie umowy oraz obowiązujących przepisów obciążają najemcę (m.in. z tytułu dokonanych uszkodzeń, kosztów odnowienia mieszkania, kosztów korzystania z mediów). Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu ww. należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Zgodnie z zapisem ustawowym, kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Samą skalę kaucji (tj. wielokrotność miesięcznego czynszu) ustala właściciel lokalu. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych - skalę określa rada nadzorcza lub walne zgromadzenie (członków); w przypadku gmin i powiatów skala uchwalana jest uchwałą właściwej rady, w przypadku zaś samorządów wojewódzkich - uchwałą właściwych sejmików.
Zaznaczenia wymaga również ustanowione przez ustawodawcę wyłączenie, na podstawie którego kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa dotyczy najmu lokalu zamiennego lub socjalnego albo też, jeżeli umowa jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.

Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

Przyjęto, że do kaucji wniesionych podczas obowiązywania ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (a więc od momentu wejścia w życie tej ustawy do dnia dzisiejszego) oraz do kaucji wniesionych przed 12 listopada 1994 r. zastosowanie znajduje również przepis art. 3581 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie".

Kaucja wpłacona przez najemcę w okresie obowiązywania ustawy z dnia 12 listopada 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, podlega zwrotowi w zwaloryzowanej kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej lokalu obowiązującej w dniu jej zwrotu; nie może być jednak niższa od kwoty kaucji wpłaconej przez najemcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki