Wynajem lokalu i kaucja

  Wynajem lokalu i kaucja

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Łukasz Berg, z Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku odpowiada na pytania czytelników
  Planuję wynajęcie swojego mieszkania na czas określony. Obawiam się o ewentualne straty, które mogą zostać wyrządzone w wynajętym przeze mnie mieszkaniu. Wiem, że mogę żądać od najemcy wpłacenia kaucji. Jakiej wysokości kaucji mogę żądać przy wynajmie mieszkania?Na pokrycie jakich strat może zostać przeznaczona?

  Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. 2005 r. nr 31 poz. 266) zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Pobranie kaucji przez wynajmującego nie należy do jego obowiązków, a stanowi jedynie jego uprawnienie, z którego niekoniecznie musi skorzystać.

  Kaucja ma na celu zabezpieczenie nie tylko należności czynszowych, ale również wszelkich innych należności z tytułu najmu, które na podstawie umowy oraz obowiązujących przepisów obciążają najemcę (m.in. z tytułu dokonanych uszkodzeń, kosztów odnowienia mieszkania, kosztów korzystania z mediów). Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu ww. należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

  Zgodnie z zapisem ustawowym, kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Samą skalę kaucji (tj. wielokrotność miesięcznego czynszu) ustala właściciel lokalu. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych - skalę określa rada nadzorcza lub walne zgromadzenie (członków); w przypadku gmin i powiatów skala uchwalana jest uchwałą właściwej rady, w przypadku zaś samorządów wojewódzkich - uchwałą właściwych sejmików.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo