27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Nocą zdewastowali cmentarz w Uniechowie

  Nocą zdewastowali cmentarz w Uniechowie

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Poprzewracane płyty nagrobne, połamane krzyże, porozrzucane znicze - taki widok zastali rano w dniu Wszystkich Świętych ludzie odwiedzający groby bliskich na cmentarzu w Uniechowie w gminie Debrzno.
  W nocy nieznani sprawcy zdewastowali nekropolię. Zniszczonych zostało sześć nagrobków. - Nie mam słów na takich ludzi, to kompletny idiotyzm - mówi pani Zofia z Czarnego. - Grobu moich rodziców na szczęście nie zniszczono, ale na sąsiednich mogiłach szkody były duże.

  - Słyszałem, że pierwsi ludzie przyszli na cmentarz około szóstej rano i zobaczyli krajobraz jak po przejściu huraganu - mówi syn pani Zofii. - Przed ósmą wszyscy już sprzątali. Na grób dziadków przyjechaliśmy koło południa, a przy nagrobku jeszcze leżało szkło.

  Cmentarz jest położony za wsią, jakieś 200 metrów od zabudowań. Pewnie dlatego nikt nie słyszał cmentarnych wandali. - Jeszcze w piątek około godziny 23 policjanci patrolowali cmentarz i wszystko było w porządku - mówi Alicja Ceitel z człuchowskiej policji. - Zgłoszenie otrzymaliśmy dopiero w sobotę rano.

  - Takie czyny są poniżej godności ludzkiej - mówi burmistrz Debrzna, Mirosław Burak. - To szczyt wandalizmu. Mam nadzieję, że dla policji ujęcie sprawców będzie priorytetem.

  W Lęborku
  W sobotę na ulicy Abrahama w Lęborku czterech pijanych mężczyzn zbezcześciło mogiłę żydowską w miejscu, gdzie znajdował się cmentarz.
  - Przyłapaliśmy ich, gdy załatwiali potrzeby fizjologiczne obok pomnika, pluli i wykrzykiwali antysemickie hasła. Jeden ze sprawców trzymał gaśnicę ukradzioną z pobliskiej stacji paliw.
  Miała ona służyć do dewastacji - informuje Daniel Pańczyszyn z policji w Lęborku.
  Chuliganie w trybie przyspieszonym staną dzisiaj przed sądem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo