Turyści uwięzieni w parku oliwskim

  Turyści uwięzieni w parku oliwskim

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kiedy pani Anna wybrała się ze znajomymi z zagranicy do parku oliwskiego, nie przypuszczała, że zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc w Gdańsku zakończy się w tak nieoczekiwany sposób.
  Mało brakowało, by turyści spędzili noc w ogrodach oliwskich.

  - Był już wieczór, kiedy dojechaliśmy do parku. Celowo jednak czekałam, aż się ściemni, bowiem właśnie wieczorem park oliwski ma niemal bajkowy urok - wspomina czytelniczka.

  W parku gdańszczanka wspólnie ze znajomymi spędziła około godziny. Kiedy zdecydowali, że wracają do domu, okazało się, że znaleźli się w tarapatach.


  - Podeszliśmy do głównej bramy, okazało się, że została już zamknięta. Byliśmy troszkę zaskoczeni, myślałam jednak, że otwarte są pozostałe furtki - wspomina czytelniczka.
  Szybko okazało się, że turyści znaleźli się w zamkniętym i zupełnie już pustym parku.
  - Nie było możliwości przejścia przez płot, poza tym nie wypadało zmuszać gości do tego, by skakali nocą przez jakieś chaszcze. Na szczęście przypomniałam sobie o restauracji, która znajduje się w parku - opowiada pani Anna.

  Dzięki temu, że w zamkniętym już lokalu nadal przebywał właściciel i pracownicy, gdańszczance i jej gościom udało się wydostać z parku oliwskiego. Restauracja posiada bowiem klucze do jednego z wyjść z ogrodu.

  - Mieliśmy dużo szczęścia. Wydaje mi się jednak, że w letnim sezonie park powinien być otwarty przez całą dobę - zaznacza czytelniczka. - A jeśli nawet chcą go zamykać, to informacje o godzinach otwarcia powinny być bardziej widoczne, może nawet podświetlane. Przyznam, że wchodząc do parku, nie zauważyłam tablicy informacyjnej dla zwiedzających - dodaje.

  Tymczasem Andrzej Dąbrowski, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni zapewnia, że przy każdym wejściu umieszczone są widoczne tablice, na których wypisane są godziny otwarcia parku.

  - To jedyny komunalny park w Gdańsku, który na noc zamykamy ze względu na bezpieczeństwo - wyjaśnia Andrzej Dąbrowski.

  Zdaniem urzędnika w ogrodzie wielokrotnie dochodziło do rozbojów i dewastacji. Zdarzały się również napady na turystów.

  - Oliwski park jest miejscem, w którym jest wiele cennych roślin i obiektów. Dochodziło już do sytuacji, gdy były one po prostu niszczone przez przygodne osoby. Zwykle do takich rozbojów dochodziło właśnie nocą - dodaje kierownik.

  Andrzej Dąbrowski zapewnia również, że jeśli tylko pracownicy, którzy zamykają ogród na noc, zauważą, że w parku przebywają inne osoby, informują ich o tym, że obiekt jest zamykany.

  - Po raz pierwszy od wielu lat słyszę o tym, by ktoś został w parku oliwskim zamknięty. Warto zatem zwracać uwagę na tablice z informacjami i pamiętać, że ogród czynny jest od świtu do zmierzchu - dodaje Andrzej Dąbrowski.

  W sezonie letnim park oliwski zwiedzać można codziennie w godzinach od 5.30 do 23.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo